7 Den volgende morge, vrijdag den 28 december te neegen uure, quam 't heele bat- taljon militaare in de wapene op het Marktveld,10 welke gebruijkt wierde tot wagte aan de poorte en voor 't stadhuijs op 't Marktveld. Quartier voor tien uure vergaarde de schutters op gemelde Stadserf. Te tien uure wierd uit eijder compagnie een commando gezonde na de huijse van de capitijns van de schutterij, om aldaar de vaandels af te haale en bij de compagnie te worde geplaast die op gemelde Stadserf die tijd stonde te wagte. [2v] De vaandels voor de compagnien geplaast zijnde, trokke de vier compagnien schutters met slaande trommels, vliegende vaandels, onder gelijde van hunne offi ciers, van 't gemelde Stadserf langs de Turfmarkt en Elzenmarkt11 de brug over de Hoogstraat op na de Markt. behalve de heer mr. Jacobus Blauw, welke verklaarde zich den eerst koomende maandag daarover te zulle uijtten, en de heer De Kedts Houtman, welke hier om trent, alvorens zich te uijten, de gedagten van de leede die in de commission zijn,8 wil afwagten.9 Wijders werde de brieve deeze avond nog afgezonde aan de leede van de vroed schap welke in de commission zijn, om op het gemelde poinct hunne intentien te verneemen, met versoek om zo spoedig als doenelijk is hunne intentien te verstaan te geeven. De krijgsraad, van de gemelde notificatie kennes gekreege hebbende, ontbode de vrijwillege schutterij in de namiddag op [2r] het Stadserf - de oude Exersietie plaats - om aldaar zich met de schutterij te exerceere en de nodige manouvres te leere, om den volgende dag des te beeter in staat te zijn tot waarneeming van de poste, daar ijder na zijn rang in gesteld stond te worde. Aldaar zijn deeze nademiddag nog verschelde schutters ontwapend door de schut ters die bij hun voor patriotte verdagt waare. Ook wierd op de krijgsraad een nieuwe schikking gemaakt in de rang welke de vaandels van de schutterij zoude hebbe, en wie van de capitijns de commissie sou- de resipieere, dat niet konde beslist worde als door het lot. De schutterij wierde op 't gemelde Stadserf verzogt door de heere collenel, teegens den volgende dag smorgens te quartier voor 10 uure aldaar te compareere in volle waapenrusting en dat een ijgelijk verzogt zich naauw te wagte voor 't gebruijk van sterke drank en een ijder zich te versorge om een blaauwen rok aan te hebbe. 8 Dat wil zeggen, die zich buiten de stad bevonden, omdat ze zitting hadden in een van de "buiten- commissiën". 9 De uitgebreide verklaring van Jacobus Blauw, mede onderschreven door De Kedts Houtman, staat afgedrukt in Chalmot, J.A. de ed., Verzameling van Piacaaten, Reso/utiën en andere authentieke stukken enz. betrekking hebbende tot de gewichtige gebeurtenissen in de maand September 1787 en vervolgens, in het gemeenebest der Vereenigde Nederlanden voorgevallen (50 dln.; Kampen 1788-1792), deel 8, 140-149. Mr. Jacobus Blauw was in september 1787 lid van de vroedschap en tevens kolonel van de stedelijke schutterij. 10 Marktveld de Markt 11 Elzenmarkt deel van de Turfmarkt, lopende van Vrouwesteeg tot Kleiweg

Schatkamer | 2011 | | pagina 9