II Kasteel van Gouda, ca 1700 geschilderd door Christoffe! Pierson naar oudere afbeeldingen 55 Jacoba had in deze periode veel profijt van de steun van het Sticht en de postulaat (beoogd bisschop) Rudolf van Diepholt. Zonder deze rugdekking zou ze veel kwets baarder zijn geweest, en was de aanvoer van voedsel en wapens een probleem ge worden.23 Verder waren ook Hoekse kapers, onder leiding van Willem van Bredero- de, op haar hand, maar die hinderden de handel en dat ging per saldo ten koste van sympathie voor haar zaak. In 1427 pakte Filips deze kapers aan, alsook het Sticht en het Hoekse slot Zevenbergen, en met succes, zodat Jacoba daarna bedui dend zwakker stond. Jacoba van Beieren heeft in deze tweeënhalf jaar Filips de Goede slechts incidenteel schade kunnen berokkenen. Ze had waarschijnlijk weinig geduld, wat doorwerkte in haar huwelijken, politiek en strategie.24 Jacoba is er nooit in geslaagd militaire ope raties te coördineren, en er was blijkbaar ook geen goede aanvoerder onder de Hoekse ridders die dat kon doen - een man bij wie haar belangen wèl veilig waren. Als er achter de schermen inderdaad anderen aan de touwtjes trokken, bleven ze ook op dit vlak liever op de achtergrond. In deze jaren verbleef Jacoba regelmatig op het slot van Gouda. Dit kasteel bestaat al lang niet meer, maar er is nog wel wat van bekend. In de late veertiende eeuw werd het toenmalige huis door aan- en verbouwing een echt kasteel. Jan de Bas taard van Blois was sinds 1406 een aantal keren kastelein. In de jaren voor Jacoba's komst in 1425 werd het slechts af en toe bewoond, maar tot 1428 was zij er regel matig. Na de Zoen van Delft legerde Filips een garnizoen op het kasteel. In 1577 werd het gesloopt, wat vijfjaar duurde.25 23 Ibidem, 84, 88; Van Gent, Pertijelike saken', 443 24 Jansen, Jacoba, 76 25 W.F. Denslagen, Gouda (Zeist 2001), 16, 39

Schatkamer | 2011 | | pagina 13