57 Nogmaals de schutters- oorkonde met zegel (foto SAMH) 28 vidimus (Lat.) "wij hebben gezien", akte waarbij een gezaghebbend persoon onder zijn zegel verklaart een oorkonde gezien te hebben en de inhoud ervan te erkennen; soms (als hier) wordt die inhoud compleet weergegeven. 29 SAMH, OAG, inv.nr. 365 30 SAMH, OAG, inv.nr. 2669. De vidimus van 1428 is SAMH, OAG, inv.nr. 2670 31 reis, reyse veldtocht Deze oorkonde is niet meer leesbaar, maar wordt in het archief bewaard samen met een vidimus28 ervan, gedateerd 23 maart 1478. De stukken zijn aan elkaar beves tigd, waarbij de vidimus nog een deel van de oorkonde laat zien. De vidimus is van 23 maart 1478 en geeft de gehele tekst van de oorkonde weer. Het stuk is opge steld door een geestelijke en het is prima leesbaar.29 Een paar dagen voordat de oorkonde voor de burgerij werd verleend, op 10 juni namelijk, gaf Jacoba een vidimus van een oorkonde van 30 juni 1405. In dat stuk stelde graaf Willem VI de poorters van Gouda vrij van het lastgeld van turf.30 Jacoba bevestigde met het geven van een vidimus dit voorrecht. Ze was in die dagen blijk baar bezig de privileges van de burgerij van Gouda op orde te brengen. Deze kon den belangrijk zijn als een soort verzekering voor de stad in de zo woelige tijden. Misschien hoopte ze dat de stad vanwege haar goede zorgen een eventueel beleg beter zou weerstaan, dan wel dat de burgerij bij een latere gelegenheid haar weer van dienst zou willen zijn. In dat licht kunnen we ook de oorkonde van 30 mei 1428 zien, waarin Jacoba de schutterij van Gouda beloonde. Ze deed dat "om rechte liefde ende gonste" van wege "menigen truwen dienste" van de voetboogschutters, die ze haar "menich- foudelick in onsen reysen"31 bewezen hadden, zelfs "dageiix doen, ende, wil 'tGod, noch doen sullen".

Schatkamer | 2011 | | pagina 15