65 In de vidimus lezen we dat de oorkonde "in eenige p/aetsen van ouderdom ver- duystert (was), nochtans leesbaer.Als dat verouderingsproces al binnen 150 jaar een vidimus noodzakelijk maakte, is het niet zo vreemd als de goedwillende on derzoeker nog eens 450 jaar later moeite heeft bij het afschrijven van dit stuk. Bij het afschrijven van de oorkonde van 30 mei 1428 bood een vidimus van 4 mei 1565 uitkomst. Deze is gemaakt op gezag van "Die prijnche van Oraingnen, grave van Nassou" oftewel 'onze' Willem de Zwijger.55 Dit stuk is net als de oorkonde van Jacoba een cursiva op perkament, gemonteerd op karton en gehuld in plastic. Ook hieraan hangt een goed bewaard gebleven zegel. Echter, de schrijver van de vidimus nam niet exact de woorden en de spelling van de oorkonde over. In die gevallen heb ik uiteraard de oorkonde gevolgd. Zo vin den we in de oorkonde "dat overmids" waar de vidimus "ende overmits" schrijft, en "getugenisse" en "dusent"worden overgenomen als "getuygenisse" er\ "duy- sent". Deze veranderingen of vergissingen zullen wel het gevolg zijn van de in middels gewijzigde schrijfgewoontes. aizo wairt sake dat enige van den schutten voirsz. tot enige tijd in der doelen, mit ongeval/, onnozelick, yemant aldair dootschoten, verleemden51 of quetsten mit haren bogen of schutte, dattie dairaf vry ende onbelast wesen sail van allen brueken52 die hi dair jegens ons ende onse heedichede gebruect mochte hebben, sonder enige aensprake of moeyenisse dairom te lyden, an live of an goede, van ons of van yemant van ons of onse heedichede wegen. Ende voirt hebben wij oick den seiven onsen schutten gegeven ende gegonnet53 te huipe tot horen coste, ais sij die papegay schieten, te hebben uut onsen rentmeesterschip van der Goude eicx jairs omtrent Pinxsteren viertich pair reyghers. Ende ontbieden onsen rente- meester van der Goude, die nu is of namaeis wesen sail, dat hij onsen schutten voirn. alle jair, als si schieten sullen toten dage voirsz., die voirsz. reyghers van onsen wegen dat uutreycken ende leveren, want wij him van also veel jair/ix sullen doen quyten in sijne rekeninge ais dat behoirt. Ende want wij onsen ge- meynen schutten bynnen onse stede van der Goude voirn., die nu sijn of namaeis wesen sullen, dese punten, vryhede ende ghiften gegonden willen hebben van ons ende van onsen nacomeh'ngen tot ewigen dagen, so hebben wij dit in getuge nisse onse segele hyer om doen hangen. Gegeven up onsen slote ter Goude upten beloken5* Pinxsterdach, in 't jair ons Heren dusent vierhondert achte ende twintich. 51 verlemen verminken of kreupel maken 52 brueken (een gebod) schenden 53 gonnen (een gunst) schenken 54 beloken gesloten, de zondag na (hier) Pinksteren, waarop de kerkelijke viering van Pinksteren gesloten wordt; zo ook bijvoorbeeld "beloken Pasen" 55 SAMH OAG inv.nr. 2687, zie ook bijlage B.

Schatkamer | 2011 | | pagina 23