67 SAMH, OAG, inv.nr. 2688, de toestemming om de schutterij te laten groeien naar honderd man en de vergoeding dienovereenkomstig aan te passen, dd. 1 maart 1456 Hierna volgt de tekst van de oorkonde: "Bezegelt als boven. In kennisse van deesen hebben wy aen desen vidimus, 't weick wy bevonden hebben naer voorgaende collatie00 te accorderen mitten voersz. ori ginate, doen hangen 't zeegei van justitie van desen hove, ende geordineert Mr Berthoit Ernst, griffier van den zeiven hove, desen te teyckenen, 't weick ick, Berthoit Ernst, ter ordonnay01 ais vooren gedaan hebbe. Gedaen in Den Hage, den vierden Meij Anno xvc02 vyff ende tsestich. Bij Mrs. Maerten van Naerden, Aernoirit Sasbout, Aernouit Nicoiaij, Boudewyn Jacobsz., Nitiaes van der Laen, Adriaen van der Houff, Adriaen van der Myie ende Jacob van der Niesch. "Phillips, by der graden Goids hertoge van Bourgoendiën, van Lotharingen, van Brabant ende van Lymburch, grave van Viaenderen, van Artois, van Bourgoendiën Paiatin, van Henegouwen, van Hoiiant, van Zeeiant ende van Namen, marcgrave des heyiigen Rijcx, heere van Vriesiant, van Salinen ende van Mecheien, doen cond allen iuyden: also onse goede iuyden van onser stede van der Goude ons te kennen hebben doen geven dat zijiuyden in voirieden tyden tot weivairt ende bewairnisse van onser stede van der Goude, ende om ons dair mede te mogen behelpen ende gedient te zijn ais 't van noode wair, geordineert hebben een getal van tachtich voetboechscutters, die, welke van voirtijts plagen te doen, geven ende uuytreyken bij onsen rentmeester van der Goude, in der tijt wesende ais zij den papegay schoten, eicx eenen reyger of vijffgroote dair voeren. Ende zijiuyden oniancxieden, om meerder beschudt03 ende bewairnisse van der seiver onser stede, van nyeuxM ende boven 't voirsz. getal van tachtich voetbogescutters noch gemaect ende geor dineert hebben twintich voetbogeschutters, zo datter nu tsamen zijn hondert der voirsz. schutten. Ende overmits dat zij in tangen tijden niet geschoten en hebben, ende voirtan gern schieten ende den boge hantieren zouden aist behoirt, so is 't dat zij (v)an ons begeert hebben dat wij die seive twintich schutten, mitten ande ren tachtigen tot honderden toe, gonnen ende consenteren65 willen eicx eenen reyger, ais zij den papegay mit maicanderen schieten sullen ende anders niet, 't welken zij sullen mogen doen eens jairs ende niet meer. Ende him hier up te wil len consenteren onse brieven, om van den seiven hondert reygers betaeit te wesen bij handen van onsen rentmeester van der Goude die nu is of in der tijt wesen sail, opdat 't geseiscap van den voethoge te bet66 onderhouden moge wesen. 60 collatie voorlezing of vergelijking van een akte 61 ordonnay (bevoegdheid tot) verordening 62 xvc 1500 63 beschudt bescherming 64 van nyeux erbij? w.s. verwant aan "nieuw" 65 consenteren goedkeuren, toestemmen 66 te bet des te beter

Schatkamer | 2011 | | pagina 25