Bij mijnen heere den hertoge.(Hierna staat een handtekening.) 68 Jan Daemesz. de Veth - officieren der Goudse schutterij, 1616 (aanwezig in Museum GoudA) Wairom wij gemerct hebbende 't geent dat voirsz. is dairup oic (g)hadt 't adviz ende goeduncken van onsen getruwen stedehouder, rentmeister-generaei, bailliu, ende rentmeester van der Goude, Raiden ende iuyden van der rekenijnge in Hollant, en de onsen grooten Raide, den seiven onsen goeden iuyden ende scutten van der Goude gegonnen, gegeven ende geconsenteert hebben, gonnen, geven ende con senteren mit desen onsen brieve, hondert reygers eicx jairs, dien men leveren sail opten dach dat zij die papegay schieten sullen ende anders niet, off vijff groten vlaems voir eiken reyger. Ontbieden dairom ende bevelen onsen rentmeister van der Goude die nu is of hierna wesen sail, dat hij den voirsz. schutten, alle jaire ende van jaire tot jaire, uuytreyke ende betale die voirsz. hondert reygers, off voir eiken reyger vijf groten, als zij schieten gel je voirsz. is, gedurende tot onsen wederseg- gen, ende mits overbrengende, die eerste reyse voirall, copie autentijeke, gecoHaci- onneert bij eenre van onsen secretarissen, off in onse Cam er van der Rekenijnge in Den Hage, ende telker reyse, als zij die ontfangen sullen hebben, quijttancye van den seiven voetboichscutters. Wij willen die voirsz. hondert reygers, off vijf groote voir elc stuc, gepasseert hebben in zijne rekenijnge bij onsen voirsz. Iuyden van on ser Camere van der Rekenijnge, den welken wij gebieden ende bevelen dat als te doene zonder eenich wederseggen, want ons dat also belieft, niettegenstaende eenige mandementen off ordinantiën gemaict ter contrarie van dezen. In oirconde desen onsen brieve ende onsen segel hier angehangen. Gegeven in Den Hage den eersten dach van mairte in 't jair ons Heeren duysent vierhondert vijf ende vijftich na den ioope van onsen hove?7 67 Aan het hof in Den Haag hanteerde men de 'paasstijl', waarbij het nieuwe jaar met Pasen begint, zodat de datum eigenlijk 1 maart 1456 is.

Schatkamer | 2011 | | pagina 26