89 4. Het begin van de seculiere stad II Ruimte voor de ambachtsman Voor het bestuderen van de kopers van de kloosterpercelen is het belangrijk terug te keren naar de akten zelf. Allereerst vraagt hier de methode van verkoop nog om een nadere uitleg. Alleen bij een goed begrip van de veilingpraktijk zijn de namen van de verschillende betrokkenen juist te interpreteren. Hoe ging de verkoop van de kloosterpercelen in Gouda in z'n werk? Opbod en afmijning De verkoop van de Goudse percelen gebeurde meestal per opbod en afmijning of afslag. Met dit systeem was de hoogste bieder niet noodzakelijk de koper. In de eerste ronde werd er per opbod een streefbedrag ingesteld. De hoogste bieder ont ving hiervoor een "treckpenninck*3-, een premie bestaande uit een bepaald percen tage van zijn bod. Deze bonus, ook wel trekgeld, strijkgeld64 of plokpenning gehe ten, moest het opbieden stimuleren. Het hoogste bod gaf een indicatie van de marktprijs. Een dergelijk systeem bestaat nog steeds op bijvoorbeeld de Amster damse Onroerend Goedveiling. In de Goudse verkoopakten werden de hoogste bie ders vrijwel altijd vermeld. 61 62 63 64 B. van den Berg en H.J. Sprokholt'Begrensd door muren en wallen' 276 Idem 282 Gouda, SAMH, OAG, Verhuyr en vercoopboeken der stadt Gouda, inv. nr. 544 f. 129v. Website Geïntegreerde Taal-Bank: http://gtb.inl.nl/ frecpe/f'01-12-2010 De auteurs menen verder dat de stad in deze vermeende tien jaar een "ingrijpende gedaanteverandering [onderging], zowel uiterlijk als functioneel^Deze opmerking zou pas terecht zijn als hiermee ook de periode tot 1606 bedoeld werd. Vreemd ge noeg echter concluderen de auteurs enkele pagina's verderop iets geheel anders: "Hoe ingrijpend de gebeurtenissen in de eerste decennia na de Opstand ook waren, zij Heten het uiterlijk van de stad vrijwel ongemoeid.En "in stedenbouwkundig opzicht waren de effecten gering". Deze uitspraken zijn onverenigbaar met de eer dere zinsnede uit het artikel, en bovendien aanvechtbaar. Er gebeurde in Gouda namelijk veel meer dan enkel het verdwijnen van een aantal beeldbepalende ge bouwen, zoals het Minderbroedersklooster en het Margaretenklooster. Het aantal verkochte kloostererven in de periode 1576-1606 toont dit al aan: het waren er mi nimaal 76. Er kwam in deze dertig jaar een ongewone hoeveelheid stadsgrond vrij. De magistraat zorgde met de voorwaarden in de koopaktes ervoor dat de nieuwe bebouwing volgens de recentste stedenbouwkundige inzichten verliep. We noemden in dit verband het verdwijnen van de druipstroken en de komst van goten, de aan leg van verharde straten en de komst van stenen muren en pannendaken. Het ui terlijk van de stad veranderde in bepaalde wijken daarom wel degelijk: de stad won aan moderniteit. Gouda onderging in een periode van dertig jaar een gefaseerd pro ces van stedelijke herindeling. Hierbij werden grote hoeveelheden stedelijke ruimte met een religieus doel omgezet in stedelijke ruimte met een algemeen of seculier doel. Dit proces van stedelijke herindeling is dus tegelijkertijd een secularisatieproces.

Schatkamer | 2011 | | pagina 19