- 'AV 97 Vercopinge Sint Anthonis capelle SAMH, inv. nr. 544 f 29v Bijlage: tabel 1 (zie pag. 98 t/m 101) De tweede herkenbare groep onder de belangstellenden zijn de ambachtslieden. Een heel aantal ambachtslieden was werkzaam in een typisch Goudse beroeps groep. Sommige van deze takken van nijverheid zouden erg belangrijk worden voor de Goudse economie. De deelname van de ambachtslieden aan de verkoop was daarom van groot belang voor de stad. De derde groep die in de akten opduikt is die van de Vlamingen en Brabanders. Als religieuze en politieke vluchtelingen kwamen ze naar Gouda. Velen waren textiel- werkers en droegen zo bij aan de bloeiende Goudse textielindustrie en stedelijke economie. Als erfgenaam van haar stedelijke kloosters profiteerde de stad Gouda op verschillende wijzen. De verkoop gaf de stad de gelegenheid tot plaatselijke moder nisering. Ook kreeg de stedelijke economie een impuls door de kopende Goudse ambachtslieden en Zuidelijke Nederlanders. De 76 percelen leverden bovendien het grote bedrag van 25.120 gulden op. De Goudse kloosters waren zo lang na hun sluiting nog tot een zegen voor de stad. Om de bestemming van de Goudse kloostergrond nog beter in beeld te krijgen is verder onderzoek gewenst. De gegevens in tabel 1 nodigen hiertoe van harte uit. Zijn de namen van de kopers verder te identificeren? Zijn er nog huizen in de Goud se binnenstad die corresponderen met de beschrijvingen in de verkoopakten? De klinkende Goudse straatnamen die verwijzen naar de stedelijke monastieke erfenis doen in ieder geval vermoeden dat er nog veel nieuws te vinden moet zijn, in het archief, in de bestaande bebouwing of in de grond.

Schatkamer | 2011 | | pagina 27