104 Fragment uit een hoofdstuk Sfeer en taalgebruik kunnen wor den weergegeven door overname van het begin van het als tweede genoemde hoofdstuk: 'Zie daar de wonderbaarste vertoo- ning, waar van in eenig Land, ooit een Voorbeeld is geweest: eene Ko- ningiyke Princes onder een laag rie ten Dakje, in eene boeren Hutte de gevangene van Schepsels, die veel eer geschikt waren, om de Dienaars van haar geringsten Dienaar te zyn: Eene Ko- ningiyke Princes, de Gemaaiin van het Eminene Hoofd der Republiek, met haaren Edelen Hofstoet gezeeten in een Voorhuis met toegeslooten Vensters, terwyi men het overige Gevolg in een ander Vertrek had doen gaan...gewisse/yk om dat er, onder den woesten hoop der Dwingelanden, noch een enkelde is geweest die, als geweezen La key of iets anders, eenige verkeering in de Waereid hebbende gehad, zal geweeten hebben, dat men eene Princes niet in den kring van haare bedienden moet plaatsen; want dat de meesten hier toe plomp genoeg zouden geweest zyn, blykt uit alle han- delwyzen, waar van het gedrag van zyn Wel Edel Gestrengen, de Heer Burger Offi cier, die onophoudelyk de Princes in haare toegeslooten Kamer bleef bewaaren, geen onaardig staaltje opleevert. Deze manhafe Held, in 't kort, nam zeer gemeenzaam de Vryheid (Vryheid was toch zyne zinspreuk) om zich aan de zyde van die Doorluch tige Vrouw te plaatsen, hebben de Erntfeste ...aandacht, omen slip van haare Robe, die in zyn oog wat te verre uitgebreid was, met den voet in te schuiven; kruisende verders met een air d'engagé en nonchalance op de Fransche wys de beenen over elkanderen, en zettende den rug in de leuning van zyn Stoel, waar op hy (eene aan- merkelyke beleefdheid, die vooral niet vergeeten dient) aan Haare Koningl Hoogheid, en derzeiver Hofstoet met alle de Complimenten, waar toe hy volgens zyn rang en geboorte bekwaam was, zeer gunstigiyk Wyn, Bier, en zelfs Pypen en Tabak aanbood, nadat hy alvoorens zyn Zydgeweer, hetwelk hy tot hier toe ontbloot had gehouden, op raad van een der Heeren van het gevolg, die hem onderricht had, dat met de eer bied, en zelfs met de welvoegelykheid niet bestaanbaar was, had opgestooken; alle welke Ceremonies door de Koningiyke gevangene die (zoo als de Heer Colonel de Stamford, by zyne Declaratie zich uitdrukt) wel zach, dat die Knaap geen buffel van het slechtste soort was, met ene zachtmoedigen trek van medelyden met zyne on- weetendheid, werd beantwoord... Ondertusschen bleef het Huis geduuriglyk met Wachten bezet, en voor ieder Deur binnen Huis stond een gewapende Manhafte, maakende van tyd tot tyd een verschrikkeiyk geklots met den Snaphaan, om, te toonen naar het scheen dat hy er was, of licht wei om vrees te verwecken voor zyne geduchte Persoon, en dus als 't waare de vlugtvan zyne gedetineerde te beletten; terwijl men ook wel zorg droeg, dat de Heeren, die slechts voor een oogenblik uit de Kamer wilden gaen,behoorlyk vergezelt werden, even ge/yk eene der Juffers, die men naar zekere plaats volgde, alwaar de Dames, vooral in een zo vry Land, ais dit, recht hebben alleen te verschynen.

Schatkamer | 2011 | | pagina 34