75 Niet alle kloostergebouwen en kloostergrond kregen een openbare bestemming. De overige werden verhuurd of verkocht. In Gouda koos de magistraat meestal voor de verkoop. Door de verkoop van de percelen kwam er bouwgrond vrij op toplocaties in Gouda. Vele hectaren stedelijke ruimte gingen binnen dertig jaar over in seculiere handen. Wat waren de voorwaarden van de verkoop? Wie kochten de percelen? Waar ging de opbrengst van dit geld naar toe? Vreemd genoeg zwijgt de literatuur over deze definitieve fase in het stervensproces van de Goudse kloosters. Er wordt zo onterecht voorbijgegaan aan de mogelijkheid om Gouda op de vooravond van de 17e eeuw beter te leren kennen. En dat is hard nodig. Bij het aanbreken van de Gouden Eeuw was Gouda namelijk een vernieuwde stad. Een studie van de ver koopakten is daarom op zijn plaats. De verkoopakten van de Goudse kloosterpercelen zijn terug te vinden in het Gouds Archief en wel in het eerste Vercoop-boek vander Stede goeden. Dit boek valt in de reeks Verhuyr en vercoopboeken der stadt Gouda en betreft de periode 1571-1606. In dit artikel zal naar dit werk verwezen worden via 'GA Gouda, Verhuyr en ver coopboeken der stadt Gouda, inv. nr. 544', met verdere vermelding van de folio's. Het boek is een samenvoeging van twee delen. Het eerste, voorste deel lijkt later te zijn toegevoegd en kent de nummering 1-38. De informatie die van belang is voor dit onderzoek staat geheel in het tweede deel, dat nummert van 39-258 en 1-219. Deze laatstgenoemde nummering lijkt de oudste en wordt daarom in de noten aan gehouden. De plaatsing van deze nummers op de folio's is rechtsboven. Het boek bevat een index, waardoor de gezochte informatie redelijk snel te vinden is. Het tweede Vercoop-boek in de reeks draagt het inventarisnummer 545 en beslaat de periode 1607-1622. In de index van dit boek staan ook steekwoorden die voor dit onderzoek relevant lijken te zijn. Het betreft hier echter vooral latere verhuur van voormalige kloostergrond. Ook correspondeert de nummering in de index niet altijd met de folio's in het boek, waardoor het zoeken naar verkopingen lastig is. De ge gevens uit dit boek zijn daarom om praktische redenen in dit onderzoek buiten be schouwing gelaten. Aan dit onderzoek liggen de verkoopakten van 76 Goudse kloosterpercelen en kloostergebouwen ten grondslag. Een schematische weergave van de belangrijkste inhoud van de akten vindt u in tabel 1 in de bijlage (zie pag. Vrijwel alle Goudse kloosters en kapellen zijn in deze lijst vertegenwoordigd. De namen van de hoogste bieder en die van de uiteindelijke koper geven inzicht in de samenstelling van de groep belangstellenden voor de vrijgekomen stadsgrond. De namen van deze be langstellenden zijn vergeleken met die van de leden van het Goudse stadsbestuur van 1572 tot 1605, waarna een balans is opgemaakt over het aandeel stadsbe stuurders tussen de belangstellenden. In het onderzoek zijn verder alle andere ge gevens uit de verkoopakten meegenomen die meer licht werpen op de gang van zaken tijdens de verkoop, het profiel van de kopers en de nieuwe stadsinrichting. De 76 verkochte percelen vormen een grote groep. Toch ontbreken er hier nog en kele verkochte kloosterpercelen. Gedurende het onderzoek groeide het aantal data gestaag. Vanwege de beschikbare hoeveelheid tijd is besloten het onderzoek bij de ze 76 percelen te laten. Voor zover nu duidelijk is zijn enkele verkochte erven van het Regulieren- en Ag nietenconvent in dit onderzoek buiten beschouwing gelaten,

Schatkamer | 2011 | | pagina 5