20 Zondag 22 Oct. Deze week alweer maar eens een bombardement. Dit was de 9e maal. Op de fabriek en 't kamp niets. Maar de omliggende plaatsen veel schade. In één plaats mochten wij geen eens inkomen. Krijg steeds geen bericht van thuis. Hoe zou het daar zijn. Kregen nu meer bezoek in de nacht. Hoe moet dat gaan in dit duistere dal. Zondag 29 Oct. Deze week zonder eenige gebeurtenissen. Zitten met onze gedach te veel meer thuis. Geen berichten uit Holland. Deze week in Brüx een kind van 5 [of "8"?] 1/2 pond geboren. Vader was 14 moeder 13 jaar. Nieuwe orde??? Zijn ook Hollandsche meisjes hier in de omgeving te werk gesteld. Veel N.S.B. Vandaag her denking der dooden op het krijgsgevangen kerkhof. 40 Kransen voor de dooden. Maar de vrouwen zijn vergeten. Zondag 19 Nov. Deze week geen nieuws. Geen pakketten. Geen brieven. 2 keer alarm. Woensdag en zaterdag. Berichten luiden niet gunstig. Zag deze week ook een staaltje van nieuwe orde. Een jongen uit de 2e kolone moest een licht kabel op tillen en mede trekken. Hij was daar niet toe in staat. Hij stond te schommelen op zijn beenen. De werkschutz heb hem toen afgeranseld. Maar arbeiden kon de stumper niet meer. Zij hadden hem de genadeslag gegeven en bleef dood liggen. Het lijk werd op een handwagen gesmeten. En twee collega's van hem transpor teerden hem naar het lager. Zondag 26 November. Geen nieuws. Veel berichten over het front, maar weet niet waar wij ons aan moeten houden. Wij kunnen ons volgens de courant geen front vormen. Veel geruild om maar in conditie te blijven. Brood van 2 kg. afgenomen door S.I. Al weken slecht weer regen en sneeuw. De schoenen rotten gewoon weg van je voeten. Deze week ook weer 2 x alarm. De Churchil menschen worden nu zwaar gestraft. Al een heele groep werken in de teer-colonne en krijgen nog en kele weken celstraf. Ook de rust-zondag moeten zij werken. Het eten van 't lager wordt ook steeds minder want de soep is gelijk water en het broodrantsoen is minder boter, koffie, zeep, aardappels. Ook de ruilhandel wordt minder want de burgerbevolking heb ook niets meer. Kregen nog een 1/2 Am. pak ket, dit was het laatste uit het magazijn nu is alles op. Zondag 5 Nov. Deze week 2 x alarm geen nieuws. Wij hebben geen lagergeld meer. Maar krijgen nu uitbetaald met civiel geld. Dat heeft voor ons zoveel waarde dat bij gebrek aan W.C. papier wij ons achterwerk afvegen met 5 of 10 mark biljetten. Een kaartavondje met een pot van 5-600 mark is scheering en inslag. Een verlies van 2700 mark is gewoon. Zondag 12 Nov. Deze week nog ongunstiger berichten over Holland. Maak mij be zorgd over Goo en de jongens. Vallen veel slachtoffers. Geen post. Ruzie gehad met Dortland. Wat mij erg is tegengevallen van hem zal later wel blijken. Tweemaal alarm gehad op Zaterdag en Woensdag. Valt veel sneeuw. De bergen zitten al vol geweldig mooi gezicht.

Schatkamer | 2012 | | pagina 22