21 Zondag 10 Dec. Deze week een week van emoties. Het begon al met bijna iedere avond en dag alarm. Zoo juist dat is om 1 uur weer teruggekeerd van alarm. Het wordt hier steeds benauwder. Dan zijn er een 100 tal jongens van ons lager over geplaatst naar een lager bij Dresden. Het zijn bijna alemaal speciale Churchil Rang houders. Het is dan ook een strafkamp. Ook Dortland is erbij. Het is jammer genoeg dat ik het moet zeggen een heele verbetering voor de kamer. Want in zijn uitlatingen tegenover anderen was het een schoft. Dan hebben wij god zij dank voor het eerst weer een half pakket uit Amerika gekregen. Volgende week nog een half. Dat was een heele troost. Ook heb ik 4 KG schrot gekocht. Dat is gema len gerst, rogge, tarwe, haver enz. door elkaar een prima eten. Ik betaalde voor 4 KG 3 sig. Diezelfde avond kwam een jongen door het lager en verkocht het weder voor 10 sigaretten een KG. Diefstal in 't groot. De toestand op de kamer neemt weer zere vormen aan. Het grootste gedeelte heeft last van lijfluizen. Wat zal het een weldaad zijn weer thuis te zijn en je eigen schone kleren aan te hebben. Dan ontving ik een brief en een briefkaart deze week. De laatste van 10 Oct. Hoe zal het nu thuis zijn. Dan hebben wij voor 't eerst een teeken van leven over het Int. R.K. naar huis gestuurd. Ik hoop maar dat het spoedig aan mag komen. En dat ik ook een teeken van leven uit Gouda mag hebben van zoo laat mogelijke datum. Heb een gemakkelijke week gehad. Heb 5 dagen in de civiele keuken gewerkt. Wat of ik mankeer weet ik niet maar heb steeds weer last van flauw vallen. Zeker weer te veel last van zenuwen. Wat zal het een feest zijn als er weer eens vrede is. Zondag 3 Dec. Deze week 2 keer alarm. Hard geloopen maar was voor niets, want er werden wel plaatsen in de omgeving gebombardeerd, maar de fabriek niet. Het is hier zeer slecht weer. Heb nu een Broodhandel. Breng voor de jon gens bijna iedere avond 2 K.G. Brood mede. Het eten wordt hier bij de dag slech ter. Waar wij van moeten leven is niet om op te noemen. Wij kregen nu 1/2 liter soep en 4 a 5 aardappels. Brood wordt ook steeds slechter te krijgen voor de ci- vielen. Wij kunnen ook niet begrijpen hoe of het hier voor hen nog vol te houden is. Maar allah - maar afwachten. Wij krijgen maar weinig post. Deze week kreeg een collega een brief. Hij sprong een gat in de lucht maar even later lag hij tegen de vloer want het bericht was dat zijn vrouw aan heimwee gestorven was. Zoo een slag komt men hier niet meer te boven. Wat een ellende. Heb mijn schoenen maar weer eens laten maken. Dat kost tegenwoordig een kapitaal. Want ze ma ken hier alles voor sigaretten, en één sigaret kost 6 mark, dat is ƒ4,50. Je moet het van je collega's maar hebben. Deze week ook weer eens ruzie gehad met de Grauw. De jongens van de kamer namen het voor mij op en hebben nu gedreigd dat ze hun mond moeten houden, anders zullen ze hem van de kamer verwijde ren. Heb ook nog deze week 2 dagen in de eigen keuken van mijn firma gestaan. Wat heb ik daar gegeten (gestolen). Hedenavond kwamen er eenige jongens op de kamer die haring te koop aan booden. Heb er 4 gekocht voor 48 mark, dat is 9 gulden per stuk. Wat een kapitalist hé. Dat is wat voor de zwarte handel. Maar het was iets zeldzaams in 1 1/2 jaar tijd. Ook kwamen ze met een konijn om te verloten. 1 sigaret voor een lot. 150 loten dat is 900 mark en dat is in Hollandsch ƒ675,-.

Schatkamer | 2012 | | pagina 23