23 Zondag 7 Jan. Deze week niet veel bijzonders gebeurd er was slechts 2 x loos alarm gelukkig. Een Donderdag de geheele dag thuis geweest. Heb mijn kies laten trek ken. Moeten er nog 3 laten trekken. Het is gewoon een last zoo zonder kiezen. De stukken vallen zo van mijn tanden. Wij zijn vandaag allen ontluist. Er waren veel gevallen van platluizen. Krijgen gelukkig weer gunstige berichten uit Holland. Heb ben een pakket groenten uit Denemarken en 1/6 pak puddingpoeder uit Danmark. Post is er nog steeds niet binnen. Een kameraad uit Almelo kreeg bericht dat er een pakket uit Holland voor hem onderweg was. Hoe of dat mogelijk is begrijp ik niet. Want zij zullen alles veel beter zelf kunnen gebruiken. Zondag 14 Jan 1945. Deze week, een week van rust. Slechts éénmaal alarm. Weder om 3 jongens van onze kamer naar Bad Solonau28 vertrokken. Het is nu heel stil op de kamer kregen er echter weer 6 bij. Waarvan de andere avond weder 2 vertrokken. In 't Engelsche lager vielen 19 dooden, civielen niet bekend. Ik zat met eenige ka meraden onder een wagon met kolen bij een mijn. Maar 't werd zoo benauwd dat ik er vandoor ging. Waren net weg toen een bom er bovenop viel. Mazzel. Kregen toen een luik in 't oog waaruit een mijnwerker kwam. Deze liet ons er in en wij moesten ongeveer 16 trappen af naar beneden. Wij zaten net op 3e ladder, toen de heele mijnbouw in elkaar viel. Wij zagen niet anders meer dan kolen en gruis en puin om ons heen vallen. Wij liepen rustig door en kwamen 100 m onder de grond aan. Maar door 't in elkaar vallen van de mijnbouw konden wij niet meer boven ko men. Wij moesten toen van de eene mijn naar een andere loopen. Wat een fantas tisch gezicht. Om de 5 mannen een mijnwerker met een mijnlamp. Dat was iets bij zonder moois maar onder ongelukkige omstandigheden. Daarna hebben wij niets anders gehad als dag in dag uit alarm, maar gelukkig zonder bombardement. De schade is erg groot maar beter op de fabriek als op één der lagers. Ofschoon er la gers getroffen zijn maar waar nog nooit iets gebeurd was en die niet weg gegaan waren. Het is nu Zondag de dag voor het nieuwejaar. Zal deze dag en avond nooit vergeten, zitten hier als schooiers zonder eenig vertier, geen eten als 't lager eten en dat is kool met water. Maar voor de avond van vorig jaar was er tenminste volop eten en drinken en nu is er één waschlokaal voor 2000 personen, drinkwater heb ben wij in 14 dagen al niet meer gezien. We zullen maar moed houden en vertrou wen op mijn oude gezegde: "Achter de wolken schijnt de zon". Doordat onze ka- mercommandant met zijn bovenslaapje in de bak zitten ben ik vanaf heden tot over 16 dagen kamercommandant. Ook hebben het merendeel der jongens last van lui zen. Ook ik ben er door bezocht, vang gemiddeld 10-20 stuks, en niet van die klei ne, ongeveer zoo groot als bijgaand formaat De geheele dag jeuk, jeuk, jeuk. Het is nu +/- 11 uur en hebben op oudejaarsavond maar weer eens geloo- pen voor ons leven. Wij zaten te kaarten, 3 x licht uit en toen ineens voor alarm. Als gekken geloopen en 10 min. later gelukkig weer veilig. Meeste jongens zijn naar bed. Enkele zitten nog wat brood te bakken. Stemming is gewoonweg abnormaal beneden peil. 28 Waarschijnlijk Bad Schondau, gemeente in de Duitse deelstaat Saksen

Schatkamer | 2012 | | pagina 25