24 Zondag 27 Jan 45. Deze week geen bijzonderheden eten steeds slechter. Al de ver jaardagen van Bram Ria Oma in gedachten thuis gevierd. Zal er nu een einde aan komen van deze ellende. Russen trekken hard op. Naderen steeds meer Berlijn. Ook is v. Velzen die tijdens bombardement gewond was in 't ziekenhuis te Brüx overle den op woensdag 24 Jan. Mochten niet naar begrafenis. De Graauw is nog even op bezoek geweest. Kreeg god zij dank, een briefkaart uit Holland van 21 nov. Was dolblij, zitten vol spanning omdat er steeds berichten binnen komen over bombarderen van Gouda. Geruchten over station, paviljoen en omgeving. Hebben ook deze week een gift uit Amerika gekregen met 5 man 4 pakketten, een heleboel voor ons want zaten zon der eten, rook en ruilgerei. Was nog wel niet veel maar was toch wat. Zijn gisterochtend niet naar het werk geweest. Moesten allen komen voor röntgen foto. Gaan ook geruchten over landing van parachutisten in Holland, ook weder gunstige geruchten over westfront. De Graauw had vorig jaar het grootste woord over dat hij nooit geen last van zweren had. Nu ligt hij al eenige weken en zit vol zweren. Begin het hoe langer hoe vervelender te vinden om naar het werk te gaan. Het is door en door koud en nu begin het te dooien en allemaal kapotte schoenen. Wat zal daar een ziekte uit voortkomen. Zag deze week een jongen uit Gouda in de E. colonne, v Velzen, oud typograaf en palfrenier bij Elberfeld29.Wat een ellende schrok van zijn gezicht. Hebben hem aan eenig voedsel en rook geholpen. Hoe lang of hij daar moest blijven wist hij nog niet. Zaterdag 20 Jan 45. Deze week wel de ergste in het dal des doods mede gemaakt. Op Dinsdagnacht op Woensd. is de fabriek des avonds gebombardeerd. Wij hebben ons in veiligheid moeten brengen in bunkers en stollen30 op de fabriek. Zoo erg als daar gebombardeerd is was de 12 x daarvoor nog niet voorgekomen. Met tijdbom men, luchtmijnen en torpedos is de geheele zaak zoo goed als plat gegooid. Weinig slachtoffers gelukkig. Ik heb in een bunker gezeten van 20000 ton. Deze schudde heen en weer als een veertje. Van Velzen uit Gouda die uit de E colonne ligt in 't ziekenhuis .Hij is reeds bediend. Het geheele lager van hem is platgegooid. De Grauw gaat er morgen naar toe. En heden op Bram zijn verjaardag was er weer groot alarm. Wij waren op het werk en zaten met ongeveer met 20 man in een stel le. Zitten al weer de geheele week zonder licht en water. Waar je je eigen mee moet waschen weet ik zelf niet. Geruchten over de oorlog nemen steeds gunstigere vormen aan. De bevolking staat voor een crisis. Als ze die nu maar eens niet te bo ven komen dan voor Goo haar verjaardag in Holland. Was dat eens waar. Zondag 4 Febr. Deze week was nog niet begonnen of het was weer groot feest. Zondagavond groot alarm. Donderdag groot alarm en nu Zaterdag 3 Feb weer groot alarm gehad. Wat een ellende. Gelukkig geen bombardementen. De toestand neemt steeds spitser vorm aan. Geruchten gaan dat de Russen op 30 K.M. bij Berlijn zijn. 29 L. Elberfeld, eigenaar van een hotel aan de Lange Tiendeweg in Gouda, bij wie Van Velzen in dienst was 30 Mijnbouwtunnels

Schatkamer | 2012 | | pagina 26