26 Zondag 11 Maart. Deze week was weder een week van ellende. Een Maandag avond is ons lager door 2 Eng. bom.vl. gebombardeerd. Er was luchtgevaar gege ven. De jongens gingen allen aan 't rennen naar de bunker. Op de weg kwam een auto met volle lichten aan en bescheen de jongens. De vliegers zagen dit en namen 't aan als troepenverplaatsing 25-3000 man. Zij doken naar beneden en lieten hun bommen vallen. Drie ervan vielen in ons lager en werden er verscheidene gedood. Een bom kwam er terecht op de straat tot de ingang van de fabriek. Het was daar een gedrang van jewelste. Wat daarna op straat bleef liggen was te erg om aan te zien. Wij hebben 27 Holl.,13 Fransche 7 Duitschers begraven. En dan nog al de ge wonden alleen van ons lager 73 man. Wijzelf waren nog in de barakvan v.d. Zee, v. Aken, de Graauw, v Rooyen, Dulles, en mijn persoontje. Wij trokken juist onze jassen aan toen de eerste bom over onze barak scheerde. Heel de zaak werd in elkaar gedrukt en wij lagen begraven onder balken en planken. Hoe wij zoo gauw er onder vandaan kwamen weten wij nog niet, maar in een minimum tijd stonden wij buiten en rende in alle richtingen heen. Het gegil van de gewonden was niet om aan te hooren. Het was gewoonweg verschrikkelijk. Wij liggen nu weer in een ande re barak. Gelukkig want het was anders niet om uit te houden van de koude. Het weer is hier niet anders dan koude en koude. Het alarm is hier nog steeds 2 of 3 maal daags en het liefst altijd tegen bedtijd. Heb deze week nogal aardig door kun nen komen met eten. Had veel geluk met diefstal en ruilen!!???? Een kameraad D. v.d. Berg is in 't ziekenhuis te Brüx overleden. Dat kon hij niet meer verdragen. Een been was hem voor een deel afgeslagen en moest het andere deel afgezet worden. Door de slechte voedingstoestand konden wij dat niet meer verdragen. Zit nu op Zondag met hongerige maag te loeren na wat andere nog met hun kleeren te ruilen hebben kunnen krijgen. Sigaretten of iets dergelijks is er niet meer. Alles verbrand en gestolen. Zondag 4 Maart. Al weer een week om wel nader tot de vrede maar onze hoop van ende van dit jaar word steeds minder. Ofschoon de geruchten steeds gunstiger lui den. Hebben nu zoveel maal alarm dat is niet bij te houden. Maar vroeger was het een uur maar nu wordt het 2 of 3 uur. Het front komt steeds nader. Hebben weer veele evacuees gezien hoe veel is niet te tellen. Maar de transporten worden steeds veelvuldiger. Heb brief gehad van Goo van 1 Jan 1945. Een gelukkig 45 kon er schijnbaar niet af. Schreef over Everdientje maar weet daar niets van af. Krijg de meeste brieven niet aan. Heden moeten wij weer ontluist worden. Op 22 Febr zijn er bij het opgraven voor een huis 3 lijken gevonden die nog steeds zoek waren sinds het bombardement van 12 mei 1944. Berichten luiden nog steeds gunstig. Ofschoon het tempo naar de eerste weken wel sterk vermin derd is. Ook zijn er weer jongens uit Bad Schondau teruggekomen. Dortland niet. Die doe hetzelfde als zijn vrouw [of "vriend"?]. Hij leeft daar volgens Nahon met een Duitsche vrouw. Hij zou niet graag meer terugwillen. Zoo zijn nu de jongens van de waarheid (Bijbelonderzoekers). Schoften. Heb vandaag een gelukje gehad, voor 18 sigaretten I 1/2 p bloem en 25 kilo aardappels. Ik heb zitten eten als een dijkwerker.

Schatkamer | 2012 | | pagina 28