28 Gisteren Zaterdag was het een groote spanning in 't kamp. Het gerucht ga dat de partij alles weder overgedragen heeft aan de weermacht en dat nu de geheele weermacht was gecapituleerd. Maar dat was voorlopig nog maar gerucht. Wat hier nu langs ons lager komt is niet om op te noemen. Auto's aan auto's en [onlees baar] rollen achter elkaar, volbeladen met materiaal en manschappen langs de weg. "De weg terug". Auto's met pakketten die zouden komen blijven ook weer weg. Ben gisteren van mijn stokje gegaan van vermoeidheid. De Duitsche instantie heeft nu reeds maatregels genomen indien er Eng. of Amerik. bezetting komt. Was 't maar zoover. Allicht krijgen wij beter eten. Ook de berichten over Holland luiden gunstig. Heb pakje thee geruild voor 2 kg brood, 1 kg havermout en 1 kg macaronie en 2 pakjes zoetstof, wat een weelde voor ons tweeën. Heb nu nog een busje cacao moeten zien daarvoor eten te krijgen. Hebben nu op 't oogenblik voor de 5e maal al luchtalarm en dat in 2 1/2 uur tijd. Het wordt wel spannend. Zondag 29 April '45. Alweer een week voorbij, zooals wij sedert maanden niet heb ben mede gemaakt. Van de geheele week slechts een enkele maal luchtgevaar, maar alarm is er maar éénmaal geweest. Je kan nu weer even uit slapen. Het eten wordt bij de dag weer minder, hebben nu reeds dagen gehad van geen bijvoeding en moesten leven van ons rantsoen. Een zaterdag hadden wij bij een slager een lap biefstuk en een stuk worst opgeloopen en ieder een zak aardappels. Kunnen er nu weer een paar dagen tegen. Wat de nieuwsberichten betreft is het over Holland heel erg maar voor de overige strijd is het enorm zoo als het gaat. Göring weg, Mussolini weg, en Berlijn met de führer als inhoud staat op punt van te vallen. Wat een stemming zooals er nu hier heerscht is met geen pen te beschrijven. Alleen moesten wij wat Amer. pakketten erbij hebben dan zouden wij tenminste meer weerstand hebben. Er wordt nu reeds een onderzoek ingesteld naar de toestand van de jongens. Het merendeel is ondervoedt en zijn zo mager als een lollihout. Dat er spoedig een einde aan mag komen. Wat de luizen betreft dat neemt hier schrik barende vorm aan. Een ieder zit vol. Zondag 6 Mei '45. Deze week was wel de week met de grootste belangrijkste gebeur tenissen van de wereldoorlog. Eerst op 4 mei de dood van Hitler, Mussolini en zijn vrienden gedood. Göring dood en de algeheele ineenstorting van 't Duitsche leger. 22 April '45. Ook deze week weer voorbij. Alarm was niet meer te tellen. Wij zitten nu officieel in 't frontgebied. Woensdagnacht Komotau31 gebombardeerd. Eerst lichtkogels. Ligt 22 KM. bij ons vandaan. Konden gewoon de courant lezen. Het eten wordt steeds minder. Ook de pakketten die wij iedere week zouden krijgen is een fiasco. Hebben na paschen niets meer gekregen. Hebben het hard noodig. De zie ken nemen steeds meer toe. Zijn er momenteel op Zondagmorgen 5 opgenomen met longontsteking. Allemaal vitaminegebrek en eten. Wij hebben nog steeds geluk met onze bedelarij. Wat het opbrengt is medegenomen. Maar wordt ook steeds minder. Wij schrijven nog steeds maar of de brieven aankomen betwijfelen wij. Want de berichten over [onleesbaar]. 31 Komotau of Chomutov, stad in Tsjechië

Schatkamer | 2012 | | pagina 30