29 Alleen waar wij nu nog zijn, Sudetenland en T.SI. zijn nog in oorlog. Italië is klaar en dan op Zaterdag 5 mei als klap op de vuurpijl de bevrijding van Holland, en dan nog dat de voedselvoorziening in Holland met grootste opzet ter hand is genomen. Met vliegtuigen, auto's, schepen enz. wordt Holland van voedsel voorzien. Ook was de Zuiderzee en de Waterweg vrijgegeven. Op Zaterdagmiddag toen wij aan het leuren waren hoorden wij door de radio de val van de zender Praag. Er werd om hulp van politie en militairen geroepen, opeens hard gegil en de uitzending was af- geloopen. Even later werden de Tchechen opgeroepen om hun medewerking te ver lenen bij de verdediging van hun hoofdstad en land. Wij zitten nu geheel ingesloten en hopen maar spoedig de komst van de Eng. en Am. De stemming is 100%. Wat zal het een feest zijn om op transport gesteld te worden naar beter oorden, en weer eens genoeg te eten te krijgen. Dat zal wel het beste voor ons zijn. Je kan merken dat wij steeds meer in het frontgebied komen, want de geheele week al rijden de auto's en tanks met oorlogsmateriaal over de wegen voorbij ons lager. De handel was deze week weer enorm. Hadden 5 KG brood, 2 KG meel, zak aardappelen. Gis teren kist thee, 2 tasschen aardap., zak gort, 1 KG brood, zout, uien. Misschien was dat wel de laatste maal. Het is tenminste te hopen. Want het valt niet mede om steeds te leuren. Ook op de fabriek heerscht een stemming van jewelste. Bijna al de civiel zijn weg. En 't beetje wat er nog gedaan word, doen de K.G. en dat is zoo veel, dat je op 't heele werk geen mensch ziet. En dat met een 40000 krijgsgevan genen. 14 Mei 1945. Deze week heeft eindelijk gebracht waar wij al 6 jaar op gewacht hebben „De Vrede" Op Maandagavond kregen wij de opdracht om alles te pak ken wat wij hoogst noodzakelijk noodig hadden. Want wij moeten op 't eerste sig naal vertrekken naar Karlsbad om niet in handen van de Russen maar in die van de Amerikanen te vallen, s' Nachts om half een kwam door de radio dat alles afgeloo- pen was. Dus 't was vrede. Het. was een feestnacht om nooit te vergeten. Wat een drukte en wat konden wij het maar niet geloven. Om 8 uur s' morgens kregen wij een half brood en moesten wij zoo gauw mogelijk naar Karlsb. begeven, dat ging echter niet zoo gemakkelijk. Wij hadden met 8 man onze kleeding op een wagen geladen en zijn aan de tippel gegaan. Wij liepen tot s'avonds 6 uur en hadden toen ruim 45 KM afgelegen. Berg op, berg af. Wij waren zoo moe als een hond. Wij zijn toen bij menschen in Brennersdorf32 gebleven en hebben daar gegeten en geslapen. De volgende morgen zijn wij door gegaan. Wij waren ongeveer 16 KM van Bren nersdorf toen wij de opdracht kregen om terug te keren daar er nog hevig langs de weg gevochten werd tusschen Russen en Duitschers. Wij zijn toen weer terug naar B. gegaan en zijn daar nu nog. Hebben het zeer goed. De menschen koken en bak ken alles voor ons. Naast deze menschen was een café en een kruidenierswinkel van partijleden. Wij kwamen daar binnen toen de bevolking daar aan 't roven was. Wij hebben er toen ook het onze vandaan gehaald. 3 Balen wit meel, een baal rijst, 1 baal zout, 1 baal macaroni, een baal erwten, 30 potten vleesch en conserven, 10 flesschen genever en wijn en dan nog allerhande zaken, te gek om op te noemen. 32 Duitse plaats in Oost-Pruisen

Schatkamer | 2012 | | pagina 31