30 17 Mei. De nacht van Woensdag op Donderdag hebben wij de wagen opgeladen, en zijn te voet naar Karlsbad geloopen. Dat was een tocht om nooit te vergeten. Het begin was al berg op, berg af. Het ging in 't geheel door het Ertsgebergte. Dat was een groote lijdenstocht. Wij hadden gerekend om 10 uur in Karlsbad te zijn, maar dit was 2 uur. In Karlsbad werden wij door de Amerik. bezetting overgenomen en per auto naar El bogen33 vervoerd Waar wij in een groote porceleinfabriek werden ondergebracht. Wij kregen hier direct volop te eten en te drinken. De andere dag zouden wij vervoerd worden naar een vliegveld en dan per vliegtuig naar Holland. Wat een lol nu nog vliegen ook. Echter mochten wij maar een bagage medenemen. Toen moesten wij al de artikelen en levensmiddelen die wij bij ons hadden sortee- ren en daarvan een koffer of zak maken. Daar gingen onze goede spullen en etenswaar. Maar alia alles maar weer op retour als wij maar thuis kwamen. De an dere dag werden wij vervoerd naar Pilsen34 en kwamen daar op 't vliegveld. Dus wij dachten nu ga 't goed. Maar ook dat was een misrekening. Wij werden in vlieggroe- pen ingedeeld van 27 man en kregen weer volop te eten. Maar van vliegen kwam niets. Wij werden in auto's geladen en zijn van 9 uur tot s'avonds 6 uur achteréén op reis geweest naar Bamberg, en 50 KM voorbij Neurenberg. Wij zijn nu hier en wachten op transport naar Holland. Dat zal waarschijnlijk over België gaan. Mis schien eerst per trein naar Brussel en vandaar naar Holland. Het is nu Pinkster maar waar wij op gerekend hadden is niet uitgekomen, met Pinkster thuis. Maar aan al les komt een eind. De tocht op zichzelf was geweldig. Wij hebben gratis een reis door de bergen van Duitschland gemaakt. Het was gewoonweg enorm. Wat eten betreft hebben wij niet te klagen. Maar wij hebben het er best. Ook werden er wagons [of "wagens"] geplunderd. Wij hebben er een wagon [of "wagen"] stukgoederen uitgehaald een Eng. en een Duitsch R.K. pakket. Wij hebben gegeten als in geen maanden. Wat een weelde de geheele dag in de zon en maar lekker eten en dan boven in de bergen. Je voelt je bij de dag beter worden. Hoe zal 't in Holland zijn. Wij verlangen alle naar huis maar er is nog steeds geen goede gelegenheid daar er in Karlsbad een opéénho- ping is van vluchtelingen en krijgsgevangen. Hebben deze week een varken van de Russen gehad. Veel brood en cigaretten en sigaren. Als wij maar zeggen Holland dan kijken ze je aan als wondermenschen. Doen ons best om zoo gauw mogelijk naar huis te komen. Hebben van een partij leider een manufacturenzaak geplunderd. Heb nu weer een paar fatsoenlijke schoe nen en wat kleeding om mede te nemen voor de jongens. Hebben duitsche en Hol- landsche kost zoveel als wij maar willen. Gaan misschien Woensdag of Donderdag naar Karlsbad. Wanneer zullen wij weer thuis zijn. Hopen allen eind deze maand er te zijn. 33 Elbogen is een plaats in Tsjechië, in het Tsjechisch "Loket", met een belangrijke porselein- industrie. 34 Stad in het westen van Tsjechië (Plzen).

Schatkamer | 2012 | | pagina 32