4 Wij hadden de boodschap mede gekregen zoo veel mogelijk burgergoed mede te brengen maar nu zijn wij hier en hebben een kaart gekregen om in te vullen wat wij naar huis willen sturen. Wij hebben een krijgsgevangenpak gekregen. Zoo iets moois hebben de bedelaars in Holland nog niet gedragen. Heden Zondag hebben wij parade gehad voor de vertrouwensmannen van alle natie's die hier in het kamp aanwezig zijn. Ik krijg nu het verlangen waar ik nooit naar verlangd heb om bij Oma4 een kop koffie te gaan drinken. In plaats daarvan loopen wij hier te dwalen met al de Gouwenaars dat zijn Dortland, de Grauw, Jilis, IJsselsteijn, Wolff, slager uit Groenendaal5. Weten geen raad met onze tijd. Ook een straatmaker uit Nieu- werkerk ontmoet. Hij was daar al 9 weken en zat erg in de put. Achterste rij, derde van links, Isaac de Woiff. Plaats en jaar onbekend, waarschijnlijk in een kamp, maar dan aan het begin van zijn kampperiode. Ook mogelijk is dat deze foto gemaakt is tijdens zijn dienstperiode rond het begin van de oorlog. 4 De ouders van Isaac, David de Wolff en Sara de Jong, zijn gedeporteerd voor Isaac naar Duitsland moest. Zij zijn vermoord op 5 november 1942 in Auschwitz. Isaac wist wel, dat zijn ouders gedeporteerd waren, maar niet dat zij niet meer leefden. De Oma en Opa in zijn aan tekeningen zijn de ouders van Gooltje, Evert Cornelis van Willigen en Maria Noorlander. 5 Bedoeld wordt de Groenendaal, straat in Gouda van de Markt naar de Lage Gouwe, be staande uit de Korte en de Lange Groenendaal.

Schatkamer | 2012 | | pagina 6