7 Woensdag 4 Aug. waren er weer 3 jongens van de ontsnapte terug. Bij de com mandant gebracht werden ze onthaald op een paar harde scheldwoorden. Omdat ze stonden te glunderen kregen zij opeens een paar vuistslagen in hun gezicht. Donderdag 5 Aug de Graauw ziek. Steeds maar W.C. Vrijdag 6 Aug werden voor het eerst 100 jongens te werk gesteld. Ikzelf lig nu ook te bed (7 Aug). Het gelijkt wel een loopende kraan. Op Zondag moesten wij naar het lager 17-18. Hoe of wij er gekomen zijn weet ik nog niet. Maar heb vele malen langs de weg gezeten. Dit la ger is geen krijgsgevangenkamp maar een werkcommando. Er zijn hier ook schuil kelders maar geen licht zooals het behoort in een K.G.lager. 50 meter daarvandaan begint de fabriek. Hier kregen wij soep met aardappels.Wij vischte de aardappels er uit en bakte die in ons etenspannetje dat was heel wat anders dan al die dagen daar voren steeds koolsoep. Woensdag 11 Aug. Overgeplaatst naar een andere fa. Daar kregen we van een poe lier voor het eerst een paar peren te eten. Wat een weelde. Donderdag 12 Aug. Weer naar een andere firma. Heb s'avonds een shirt geruild voor eten bij de fransen. Hoe of je daar toe komt, begrijp je pas als je sedert weken geen voldoende voedsel gekregen heb. Wij maken dagen van 12,5 uur op een liter koolsoep en 400? gram brood. Zaterdag 14 Aug. Dortland jarig. Hebben een aardappeltaart gebakken. Ook Zondag moeten wij nu al werken. Het is van licht tot donker!! Ook hangt er hier in dit dal een damp. Die niet om uit te houden is. Het is maargas12, benzinedamp en kooldamp. Zondag 22 Aug. Kregen bericht dat Italië gecapuleerd was. Was dat eens waar. Ook Dortland is nu ziek. Dag en nacht naar de W.C. Tevens de verjaardag van de Graauw. Ik heb mijn lichte broek geruild voor eten. Wij hebben voor de gelegenheid maar een boterkoek gebakken en pudding gekookt van maccaroni met chocolade en biscuits. Aardappels gebakken met augurken. Die hadden wij gekregen. Zondag 29 Aug. Ben weer ziek geweest. De hele week pijn in buik en maag en diar- hée. Vrijdag en Zaterdag geregeld van mijn stokje gegaan. Vandaag weer een boter koek gebakken en erwten gekookt. Zaterdag 28 Aug. een brief van Goo13 gehad, wat een bof, al stond er geen nieuws in. Toch was het een heerlijk iets. Hebben ook voor het eerst onze wasch gedaan. Wat ziet dat er smerig uit. Daar is geen grond meer in te krijgen. Het werk is bijna niet vol te houden. Ook hebben de heeren mijn civiele kleeding af genomen. Daar hadden wij geen gelegenheid meer voor om in te leveren. Dinsdag 10 Aug. Voor het eerst aan het werk gegaan, en wat voor werk. Steenen lossen één voor één. Hoe langer men er over deed hoe beter het was. 12 Vulcanisch gas. Het dal waar Brüx lag was berucht om de daar heersende luchtvervuiling. 13 Gooltje van Willigen, echtgenote van I. de Wolff

Schatkamer | 2012 | | pagina 9