Boekbespreking Joden in Gouda 10 Tom Verwaijen, Joods Gouda, Amersfoort 2012. ISBN978.94.6190.943.5€24,50 Het is triest te vermelden, maar het vormt de wrange realiteit. Na de ver schrikkingen van de Tweede Wereldoor log wonen er te weinig Joden in Gouda om de minjan (een tiental mannen) te vormen die vereist is om een dienst in een synagoge te houden. De voormalige sjoel aan de Turfmarkt is dan ook al ja- ren geleden verkocht aan de Vrije Evan gelische Gemeente. Wie weet er nog iets van het rijke Joodse leven in vroeger tijd? We mogen dankbaar zijn dat Tom Ver waijen zich noeste inspanningen heeft getroost, zodat het mogelijk is een lacu ne in de kennis betreffende de Joodse gemeenschap in Gouda weg te werken. Het verdient aanbeveling zijn recent ver schenen boek 'Joods Gouda' te bestude ren. Honderden Gouwenaren van Joodse origine passeren de revue. De auteur vermeldt vooral genealogische gege vens. We lezen typisch Joodse familie namen: Cats, Abrahams, Sanders, Elias en Cohen. De auteur speurde in de be volkingsregisters, zodat hij de data van geboorte en van overlijden kan vermelden. Hij noteert vervolgens wanneer ze trouwden en hoeveel kinderen geboren werden. Op zichzelf genomen vormt dit een wat saai relaas met alleen namen en data. Dit is altijd het geval met de beschrijving van een stamboom. Men merkt vaak op dat deze gegevens een ruggengraat van de geschiedenis vormen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we in de gepubliceerde resultaten vooral de botten krijgen, want er zit weinig vlees aan. Er blijft nog iets te wensen over. Het zou geweldig zijn als we wat meer van de Joden in Gouda aan de weet zouden kunnen komen. We moeten het voorlopig met een eerste aanzet doen. Verwaijen noemt de beroepen die ze hebben uitgeoefend. Vaak gaat het om werk zaamheden die nu niet meer worden verricht. Als klokkenschoonmaker of paraplu- maker kun je in onze tijd geen droge boterham verdienen. Intussen blijkt wel dat de meeste Joden arm waren. Hoe hun leven verder was blijft voorlopig veelal in neve len gehuld. Uit notariële archieven en juridische verslaggeving krijgen we al een iets beter beeld van het reilen en zeilen in het leven van iedere dag. Joods Gouda

Schatkamer | 2013 | | pagina 12