G. Hette Abma, predikant te Gouda 11 Te- de aan P.S. De uitgave werd mede mogelijk gemaakt door de stichting Vrienden van Ar chief en Librije. Aanvankelijk waren de Joden die op grond van economische motieven naar ons land trokken niet erg welkom in Gouda. Als één van de vele mooie illustraties tref fen we het bekende aanplakbiljet "Keure of waarschouwing tegen het inkomen bin nen dese stad van vremde Hoogduytse Joden of Smoussen..." uit 1712 in het boek van Verwaijen aan. Op voorhand worden zij beschuldigd van inbraak en diefstal. De Hollandse koopman laat zich van zijn jaloerse kant zien, als die weet te bewerken dat in 1746 wordt bepaald dat geen enkele Jood meer toestemming krijgt zich in Gouda te vestigen. Ondanks al deze pogingen hen te weren blijkt toch de gemeen schap van Joden steeds talrijker te worden. In 1790 zijn er al twintig gezinnen, zo dat er steeds meer behoefte bestaat aan een plaats waar de gelovigen kunnen sa menkomen. Eerst houden ze diensten ten huize van Elias Cats aan de Groenendaal. Op 12 december 1798 kopen Abraham Sanders en Simon Joseph een perceel aan de Turfmarkt. Exacte informatie ontvangen we daarover: de koopsom bedraagt 886 gulden, 17 stuivers en 8 penningen. De rente bedraagt 4% en de aflossing is 50 gulden per jaar. Het betreft een huis met een breedte van 8 voet en 6 duim, met het verpondingsnummer 2912, perceelnummer 636 volgens het kadaster 1832, het huidige nummer 77. Die synagoge functioneert tot 1824. Alleen ontbreekt nog het verhaal van vlees en bloed. Met spanning moeten we afwachten wat er nog aan het licht zal komen. Als een nieuwe sjoel op 14 september 1827 feestelijk in gebruik wordt genomen, hebben de Joden al dertig jaar dezelfde rechten als de andere burgers. Overal ves tigen zij zich metterwoon. Vooral dicht in de buurt van hun religieuze centrum: aan de Lange Groenendaal, Naaierstraat en Wijdstraat. Ook krijgen ze een Israëlitisch Oude Mannen- en Vrouwen huis, eerst gevestigd aan Turfmarkt en later (in 1894) de Oosthaven (foto rechts). Als gevolg van de Shoah verdwijnt de Joodse gemeenschap nage noeg uit Gouda. Dankzij de plaat sing van de Stolpersteine wordt de herinnering aan hun presentie le vend gehouden. Wie graag meer wil weten over het verleden van de Joodse gemeenschap doet er goed aan het boek Joods Gouda aan te schaffen. Van harte aanbe volen. Het is vooral een waardevol boek als naslagwerk.

Schatkamer | 2013 | | pagina 13