18 T/m 5 mei expositie Breekbaar Erfgoed Museum Gouda en Sint-Janskerk organiseren gezamenlijk de expositie BREEKBAAR ERFGOED in de passieperiode. In de Gasthuiskapel van Museum Gouda worden te keningen getoond die de lijdensweg van Jezus verbeelden. Het zijn de ontwerpte keningen voor de glazen 58, 59, 60 en 61 in de Sint-Janskerk. Deze glazen zijn te bezichtigen in de Van der Vormkapel aan de Sint-Janskerk. De tekeningen worden ook wel "cartons" genoemd. Het zijn de originele ontwerpen die op schaal 1:1 zijn uitgevoerd in glas. De tekeningen dateren uit 1556 en worden toegeschreven aan leerlingen van Dirck Crabeth. Het is een wonder dat deze tekeningen eeuwenlang zo gaaf bewaard zijn gebleven. De tekeningen zijn in het museum te zien, de glazen in de Sint-Janskerk. Een gecombineerd bezoek kost €9, voor de museumkaarthou der €5. Een aangeklede kop koffie in het museumcafé is ook onderdeel van de prijs. www.museumgouda. n!) Koen Goudriaan: 'Breekbaar erfgoed. De glazen in de Goudse Van der Vormkapel' (€8,95) "De Goudse glazen vormen een uniek ensemble. Over het bestaan ervan kunnen we ons niet genoeg verbazen. Ze vertegenwoordigen een erfgoed dat is overgeleverd dankzij de zorg, de inspanningen en de beslissingen van vele generaties." Dat geldt in het bijzonder voor de zeven Regulierenglazen uit de 16e eeuw die in 1934 zijn ondergebracht in een speciaal daarvoor gebouwde kapel in de tuin achter het koor van de Goudse Sint-Janskerk. Ze stellen scènes uit het Lijden en de Opstanding van Christus voor en waren oorspronkelijk bestemd voor de kloosterkapel van de regu lieren van Stein. Na de Hervorming zijn deze kostbare glazen van de ondergang ge red dankzij het Goudse stadsbestuur. Ze werden in 1580 in enkele lege vensters van de Sint-Janskerk geplaatst, totdat ze na restauratie een plek kregen in de Van der Vormkapel. Speciale aandacht krijgt de ontdekking van een iconografisch inte ressant maar niet uitgevoerd ontwerp voor de beglazing van de kloosterkapel van de Regulieren dat achterin het boekje is afgedrukt en wordt besproken. Koen Gou driaan (1950) is hoogleraar Geschiedenis der Middeleeuwen (VU). Belangrijk thema binnen zijn onderzoek vormt de stad Gouda en meer in het algemeen de cultuur- en religiegeschiedenis van het graafschap Holland resp. de Noordelijke Nederlanden. Genoemde polders vielen vanouds onder het toezicht van het Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard, maar werden bij opheffing in 1974 ondergebracht binnen het Waterschap Lopikerwaard. In de nabije toekomst zal ook deze inventaris via het Archievenoverzicht op de web site te raadplegen zijn. (www.rhcrijnstreek.nl, februari 2013) Naast kranten.kb.nl nu ook tijdschriften.kb.nl De website tijdschriften.kb.nl is op 15 februari 2013 gelanceerd met tachtig tijd schriften uit de periode 1850-1940. Ze zijn uiteraard ook doorzoekbaar met termen uit het SAMH-werkgebied....

Schatkamer | 2013 | | pagina 20