3 herden- was na van bur- Vogelaar, Arie Evegroen bij het monument voor 1953 van Roe! Bendijk aan de Nieuwerkerkse Groenendijk, 1983 4 C.R. Schoute, Krimpenerwaard. Dijken, polders en rivieren, Krimpen aan den IJssel 1983; J. Dekker, De stormvloedramp van 1 februari 1953, in: G.P. van de Ven (red.), Mensen in een waard vol wind en water. De geschiedenis van de waterhuishouding in de Krimpenerwaard, Hilversum 2004 5 Een dubbeltje op z'n kant. Verslag van de gebeurtenissen bij Nieuwerkerk aan den IJssel in de rampnacht van 1953, uitgegeven door het Hoogheemraadschap van Schieland bij de ont hulling van het beeld in 1983 en herdrukt in 2008 bij de uitreiking van onderscheidingen met de zilveren medaille van de stichting Carnegie Heidenfonds aan Heuvelman en Van Vliet. 6 Adri den Boer, Geschiedschrijving watersnood 1953, in: De Schatkamer 2003-2 (rubriek Uit de regio) Dat voorgaande eeuwen bij de herdenking van 2013 werden genegeerd kón. Gezien de fusie van 2005 met het Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard zou intus sen aandacht voor ook de 'overkant' wèl gepast zijn geweest. In Ouderkerk was in 1953 bij de Gereformeerde kerk een echte doorbraak van 50 meter breed, die ook twee mensen het leven kostte. Met de kentering van het tij rond 14.00 uur werden twee óók gevorderde sloopschepen door sleepboten naar het gat gevaren om in de luwte daarvan een zandzakkendam op te kunnen werpen en binnenstromen van het volgende hoogwater te voorkomen.4 Er blijft bij mensen ook behoefte aan een Hansje Brinkersverhaal. Nieuwerkerk, niet één organisatie of persoon, wist er wel een voetnoot in de geschiedenisboekjes mee te verwerven. Vijf jaar na dato vertelden burgemeester Jaap Vogelaar en schipper Arie Evegroen hun verhaal op tv aan Koos Postema. Van Ouderkerk, waar dus later op diezelfde dag twéé schepen tegen de dijk werden gezet, werd het minder bekend. In Nieuwerkerk kwam er dankzij Schieland in 1983 een beeld van Roel Bendijk uit Schoonhoven voor aan de dijk. Bij die gelegenheid verscheen er een boekje 'Een dub beltje op z'n kant' met de zinsnede 'a/s het op 1 februari mis was ge gaan, zou het water tot aan Leiden hebben ge staan'? Dat kingsgebeuren het overlijden gemeester maar schipper Evegroen kon er nog bij zijn. Dat in 2003 een gedeputeerde en een wethouder er een fout informatiebord bij plaats ten is in dit tijdschrift aan de kaak gesteld. Het is nadien verbeterd en zegt nu dan ook correct: 'Toen de dijk bij Ouderkerk aan den IJssel doorbrak zakte de water stand en nam de waterdruk af.'5

Schatkamer | 2013 | | pagina 5