MEESTER 4 VAN DE ZEE Johan van Veen I Eén van de Ouderkerkse foto's van 1 februari 1953 Ze staan in de genoemde Krimpenerwaardpubli- caties én op en in de biografie van de vader van WILLEM VAN DER HAM waterstaatsingenieur 1893-1059 'Ouderkerkse omslag' van biografie van Johan van Veen het Deltaplan.8 De bekendheid van het zo dijkdichten van toch alleen de Schieland- se kant van de IJssel ging zelfs zó ver, dat men er Zeeuwse rampenpublicaties mee haalde. Een voorbeeld: "Soms is er sprake van geluk en blijft mensen erger be spaard deze nacht. Zo brengt in Colijnsplaat een schip redding. Een aantal mannen proberen daar wanhopig de vloedplanken en steunbeer, die door het hoge water dreigen te bezwijken, tegen te houden. 7 Onno de Wit, Willy Herverda en Wim Heistek (red.), De Prins Alexanderpolder en Rotterdam. Van veenmoeras tot polderstad, Zwolle 2013 8 Willem van der Ham, Meester van de zee. Johan van Veen. Waterstaatsingenieur 1893- 1959, Amsterdam 2003 Dit bord memoreert verder: 'Zo'n 3 miljoen mensen werden bedreigd.' De titel van het boekje uit 1983, 'Een dubbeltje op z'n kant' dus, werd in 2007 ook de titel van wat op de website van de Rotterdamse theatermaker Minnekus de Groot nog heet de 'locatievoorsteling door en voor Nieuwerkerkers'. Een organiserende Stichting Cultureel Netwerk Nieuwerkerk had men in de andere dorpen niet.... Aandacht bleef dus niet beperkt tot lustrumjaren en het schip 'De Twee Gebroeders', voorheen de 'Gerrigje Adriana' van de Nieuwerkerkse zandschipper Leen Boer, werd steeds be kender. De Historische Vereniging Prins Alexander zette recent nog foto's van het beeld op flickr met de tekst: 'monument ter herdenking van het niet-overstromen van de Alexanderpolder in 1953'. Ook een nieuw boek van deze vereniging memo reert: 'De polder Prins Alexander - dan het diepste punt van Nederland met 6,67 meter onder NAP - wordt op het nippertje gered van een overstroming', en be schrijft daarna de dijkdichting met het schip.7 Werden van het schip in de Nieuwer kerkse Groenedijk in 1953 alleen foto's genomen na 1 februari, van Ouderkerk res teren actie-opnamen van de rampdag zelf.

Schatkamer | 2013 | | pagina 6