32 Verzetsmedewerkers: bedankt?™ Tijdens zijn rayonleiderschap had Van der Matten regelmatig contact met Frans Vink jr. alias 'Piet Vogelaar' in Moordrecht.21 Vink was in zijn dorp een steunpunt voor het verzet. Hij was leider bij de LO, contactadres voor Trouw, en na september 1944 ook commandant bij de B.S. 'Tonny' was met leren jas en zwarte alpino een ver trouwde en zeker door de kinderen graag geziene verschijning in huize Vink, want dan werden er pannenkoeken gebakken. Hechte vriendschapsbanden ontstonden. Het is niet verwonderlijk, dat Van der Matten na de bevrijding in samenwerking met de verschillende plaatselijke groepen van de B.S. juist op hun bijeenkomsten zijn Trouw-medewerkers publiekelijk bedankte voor hun inzet bij de illegaliteit. Hadden velen niet in beide verbanden verzetswerk verricht? Voor Ouderkerk aan den IJssel was die vergadering rond 1 juni, voor Gouderak rond 5 juni en de afscheidsavond van de B.S. in Nieuwerkerk aan den IJssel werd gehouden op 13 juni 1945. Waar Van der Matten en zijn mensen na de oorlog niet op bedacht waren, was de negatieve mentaliteit ten aanzien van hun verzetswerk bij de Goudse overheid en een aantal voormalige perscollega's. Correctie herinnering van Van den Steenhoven Naar wij aannemen geheel te goeder trouw beschreef in 1995 J.A. van den Steen hoven vanuit zijn herinnering de werkzaamheden van zijn broer Lau op de ster*:l post van De Vrije Pers op de r.-k. begraafplaats in Gouda.19 Hij wist niet dat 31 een radertje was geweest in een veel groter netwerk en dat er ook stencilposten van die Vrije Pers waren ingericht in Stolwijkersluis en Ouderkerk aan den IJssel. Ongewild bevestigde hij met zijn boekje in 1995 de heersende maar verkeerde op vatting dat deze krant alleen in Gouda gemaakt zou zijn. Het boekje was bestemd voor zijn familie, maar omdat hij zelf werkte bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, heeft hij het ook daar en bij het Streekarchief in Gouda neergelegd. Twee tabellen geven een overzicht van (naar het zich nu laat aanzien) alle onder grondse edities van de Vrije Pers en Trouw voor Gouda en de Krimpenerwaard, op basis van aanwezigheid in de volgende archieven: De Vrije Pers in het SAMH, en Trouw in die van het SAMH, het NIOD en het HDC-VU. In tabel 1 zijn de activiteiten per stencilpost gerangschikt. Dat was mogelijk, omdat elke post een eigen kranten kop gebruikte en drie redacteuren hun krant meestal voorzagen van hun eigen let ter: R van 'Rens' (Dick Vermij) post Stolwijkersluis, H van 'Henk' (Bart Prins) post Ouderkerk aan den IJssel en J van Jan Smit van de post in Nieuwerkerk aan den IJssel. De kranten van de stencilpost van Lau van den Steenhoven alias 'Floor' op de r.-k. begraafplaats in Gouda (post 1) zijn alleen te herkennen aan de specifieke krantenkop. Tabel 2 geeft een overzicht van alleen de Trouw-uitgaven. De tabellen weerspiegelen een veel uitgebreider ondergronds persnetwerk in Gouda en de Krimpenerwaard dan Van den Steenhoven indertijd heeft beschreven. 19 J.A. van den Steenhoven, Ondergrondse krantjes: herinneringen van een loopjongen, Gouda 1995 20 Corrie de Kool-Verhoog, 'Verzetsmedewerkers: bedankt!', in: De Schatkamer 2012-3 21 Pane Vink, Oorlog en bevrijding in Moordrecht, Moordrecht 1995, p. 65

Schatkamer | 2013 | | pagina 14