34 Naast deze organisatorische zaken kreeg Van der Matten al snel te maken met twee conflicten met het hoofd Voorlichting van het Militair Commissariaat in Gouda, de heer Th. Arts. Naar aanleiding van klachten uit de Krimpenerwaard en de Alblasser- waard had Van der Matten als districtsleider van Trouw bezwaar aangetekend tegen het uitkomen van Het Nieuws in Schoonhoven.24 Tegen de voorschriften van de perszuivering in werd daar de naam van het ondergrondse blaadje Het Nieuws ge bruikt als dekmantel voor een voortzetting van de besmette en dus verboden Schoonhovense Courant. Het was een soortgelijke constructie als de redacteuren Arts Rijksen en Van den Steenhoven in Gouda hadden toegepast met hun na oorlogs Mededelingenblad De Vrije Pers. Dat blad moest met zijn opvolger Groot Gouda de periode overbruggen totdat het verschijningsverbod van de Goudsche Courant was opgeheven. Groot Gouda was inhoudelijk gelijk aan het Mededelingen blad en werd ook weer geleid door dezelfde redacteuren Rijksen en Van den Steen hoven. Arts had op de protestbrief van Van der Matten gereageerd door zelf een gesprek te voeren met de redactie in Schoonhoven, waarna het naoorlogse Het Nieuws gewoon mocht blijven verschijnen. Het bezwaar van Van der Matten legde hij naast zich neer.25 Het andere conflict betrof Trouw zelf. Een negatieve beslissing van Arts met als re den papierbezuiniging had geleid tot een verschijningsverbod van de Goudse editie van Trouw m.i.v. 23 juni 1945. Van der Matten protesteerde. Trouw kreeg papier aangeleverd vanuit de centrale organisatie en bovendien had Majoor Sikkema toe gezegd dat Trouw twee keer per week zou mogen verschijnen. Na een onderhoud van Arts met zijn superieur kapitein L.A. Govers besliste de laatste dat een toezeg ging door Majoor Sikkema nooit was gedaan en dat er maatregelen dienden te wor den genomen ten aanzien van 'de Goudsche heren van Trouw.'25 Openbare verantwoording van verzetsdaden Als een goed leider was Van der Matten opgekomen voor zijn miskende mensen. In de periode dat Trouw niet mocht verschijnen had hij met Van Ruller op 5 juli 1945 een grote avond in de Nieuwe Schouwburg in Gouda georganiseerd ter herdenking en viering van de illegaliteit en daarbij de bestuurlijke kopstukken van Gouda en het Militair Gezag uitgenodigd. Met zijn groep had Van der Matten het grote 'Trouw- Herdenkingsnummer voor het District Gouda' samengesteld, in de hoop "...hiermede in dit district te bereiken dat het publiek, maar vooral de autoriteiten, in welke plaats dan ook, waardering zullen hebben voor de werkers en werksters van de ille gale pers.'27 De grote krant werd die avond aan de aanwezige autoriteiten aange boden, en in de pauze in de verkoop gebracht. De volgende dag was hij op veel plaatsen in Gouda verkrijgbaar. Enkele dagen daarna verbood het Militair Gezag de straatverkoop van losse kranten. 24 Den Haag, Nationaal Archief (NaHa) Dossier Militair Gezag in Zuid-Holland 1944-1947 toe gang 3.09.34 inv.nr. 479 25 ibidem inv.nr. 480 26 ibidem inv.nr. 479 27 Zie noot 13.

Schatkamer | 2013 | | pagina 16