36 Voor het prot.-christelijk volksdeel van Nederland was Trouw hét illegale persorgaan en in het totale verzet van gereformeerden en orthodox-hervormden was Trouw een krachtige en bemoedigende inspiratiebron. Door in Gouda te zwijgen over Trouw, zweeg men ook over de vele verzetsdaden van die prot.-chr. bevolkings groep in de Krimpenerwaard en Gouda. Dat was een bittere pil. In deze woorden klinkt iets door van de moeite die veel weekendgangers hadden om na de bevrijding weer als gewone burger bovengronds te leven. Ook voor Van der Matten moet de verandering van een zwervend bestaan vol spanningen en doodsdreiging naar een in zijn geval geregeld onderwijzersleven met brave school- kindertjes ingrijpend zijn geweest. Als tegenwicht bezocht hij mensen in de gevan genis. Meestal waren zij veroordeeld wegens hun gedrag in de oorlog en hadden zij spannende situaties meegemaakt. Hij kon hen goed begrijpen. Aan het eind van zijn leven zei hij tegen een familielid: 'Als jonge mannen hadden wij in de oorlog idealen, maar we waren bang, soms doodsbang. Ons geloof maakte ons moedig. Ik heb de goede strijd gestreden.' Kees van der Matten overleed in 1988 aan de gevolgen van longkanker. 'Het na-oor/ogse stelt ons voor talrijke problemen van teleurstelling, van niet begrijpen en niet begrepen worden. Birkhoven was er om gesterkt weer naar huis te gaan; om geestelijk herbewapend het leven weer aan te durven. '31 Van der Matten als Trouw-reünist Anders dan men misschien zou verwachten na al zijn inspanningen voor Trouw is Kees van der Matten niet ingegaan op het verzoek van Van Ruller om definitief bij het nieuwe dagblad te komen werken. Liever keerde hij terug naar het onderwijs. In Overschie vond hij een baan als onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool en hij verhuisde met zijn gezin naar Overschie. Geen functie bij de krant, maar de binding met de Trouw-organisatie bleef bestaan. Van der Matten werd net als Dick Vermij en schoonzus Jannie Kijkuit en zwager Bas Kijkuit lid van de Trouw-Vereeniging. Die was opgericht in augustus 1945 in Heem stede met het doel reünies te organiseren, om zo de in oorlogstijd gegroeide vriend schapsbanden tussen ondergrondse Trouw-medewerkers te onderhouden en moge lijk te versterken. In het ledenblad Trouw-Mededeelingen vinden we uitvoerige ver slagen van die reünies.30 Daarin wordt naam van 'Tonny Gouda' meermalen ge noemd, en wat opvalt is dat hij niet wordt vermeld als vragensteller bij inleidingen of deelnemer aan diepgaande debatten, maar wel als vrolijke noot in de ontspan nende programmaonderdelen. Na het derde - mede door Van der Matten georgani seerde - weekend in 1947 schreef een Rotterdams verzetsman in het blad: 30 Amsterdam, HDC-VU Archief Trouw nr. 236 inv.nrs. 12, 13 en 14 31 Amsterdam, HDC-VU Archief Trouw nr. 236 inv.nr. 12 Trouw-Medede/ingen no. 12, augustus 1947 Huize Birkhoven in Amersfoort was de plaats van bijeenkomst.

Schatkamer | 2013 | | pagina 18