Ere wie ere toekomt. 37 Meester Van der Matten met zijn klas op schoolreis -1952 Een heel andere echo van Kees van der Matten klinkt door in het bijzondere project De Laatsten van Trouw. Daarvoor waren als vertegenwoordigers van de Trouw-groep uit de oorlog elf verspreiders en koeriersters opgespoord en in het voorjaar 2010 door redacteur George Marlet geïnterviewd over hun verzetswerk voor het toen net opge richte ondergrondse blad Trouw. Tot de elf geïnterviewden behoorden twee koerier sters uit het netwerk van 'Tonny Gouda': één van de post in Nieuwerkerk aan den Ds- sel en één van de post in Stolwijkersluis. De eerste, nu mevrouw Tankie Roelofs- Leppink, maakte deel uit van de groep rond Jan Smit en koerierde zowel voor de LO als voor Trouw. Zij herinnerde zich dat zij pakjes kranten rondbracht en een schakel was in de dagelijkse koeriersroute Rotterdam-Nieuwerkerk-Moordrecht-Gouda. Re gelmatig moest zij post voor 'Tonny' afleveren op een adres in Gouda. De andere koerierster was mevrouw J. Boekamp-Sierink (Hannie), die als 17-jarige 'Jopie' bundeltjes kranten ophaalde bij De Kool in Stolwijkersluis en die bezorgde op adressen in Gouda en Reeuwijk. In het interview vertelde zij dat ze eens met 'Tonny' mee was geweest om bij een boer een zak tarwe op te halen. Vooral het gaatje in de zak en het verlies van de kostelijke tarwe waren haar bijgebleven.32 De tarwe was be stemd voor zijn medewerkers, om ze in een goede conditie te houden. Dat laatste be hoorde ook tot de zorg van de rayonleider. De elf interviews zijn te vinden in de speciale bijlage De Laatsten van Trouw, die het blad Trouw uitbracht op 1 mei 2010 als eerbetoon aan allen die - als eersten - de verzetskrant Trouw in de oorlog hebben gemaakt en verspreid. Echo's Jaren na zijn overlijden klinkt onverwacht soms zijn naam. In het boek Frits S.S', dat door het verras sende spreken van de hoofdpersoon Theo de Kool enkele jaren geleden tot stand is gekomen, werd de rol van Kees van der Matten bij de ondergrondse pers in regio Gouda uitvoerig beschreven. 'Zijn naam staat bijna op elke bladzijde', zei iemand. Na de publicatie constateerde een andere lezer heel - verrast dat 'zijn' meester Van der Matten van de zesde klas van de Koningin Wilhelminaschool in Overschie dezelfde moest zijn als 'Tonny' uit het nieuwe boek. Als bewijs vond hij een foto uit 1952 van de meester - mét alpinopet - bij een schoolreis je op de fiets naar Den Briel. Bijzonder is dat deze oud-leerling, Dirk Brandhorst, al jaren in Stolwijker sluis woont, schuin tegenover het huis van De Kool, dus schuin tegenover een werkplaats van de illegali teit met 'zijn' meester in een hoofdrol. 32 Hannie Boekamp-Sierink overleed op 16 december 2011.

Schatkamer | 2013 | | pagina 19