De vreugde bij de opening van het nieuwe school gebouw op het Doelenplein in Schoonhoven in 1866 Jet van Herwaarden-Rij/aarsdam 44 De telefoon ging. Opgewekt meldde Leen Ouweneel de vondst van de feestliederen die waren gezongen bij de opening van het schoolgebouw in Schoonhoven in 1866. Bij een antiquariaat in Haarlem deed hij de aankoop, om het bundeltje vervolgens aan mij cadeau te doen. Na overleg waren we het erover eens om de drie zangen, gedrukt bij de snelpersdrukkerij van S. W.N. van Nooten te Schoonhoven, aan het Streekarchief Midden Holland te Gouda te schenken. In april 1861 informeerde de schoolopziener naar de schoolgebouwen in Schoonho ven. Hij was op de hoogte van de omschrijving 'onvoldoende en voor verbetering vatbaar'. In december 1861 besliste de raad unaniem om in 1863 een nieuw school lokaal te gaan bouwen. In mei 1862 wees de gemeenteraad het oostelijk gedeelte van het Doelenplein als bouwplek aan. Het gebrek aan ruimte voor de leerlingen werd urgenter doordat het Arsenaal, waar de school gevestigd was, moest worden ingericht als kazerne voor de Artillerie In structie Compagnie. Vanaf 1863 dienden o.a. het koor van de Hervormde kerk, het Doelenhuis en het nieuw opgeleverde Gereformeerde weeshuis in de Koestraat als onderdak voor de leerlingen van de openbare lagere scholen 1, 2 en 3. School 1 voorzag in het dagonderwijs en school 2 in het avondonderwijs. School 3, in de volksmond nog lange tijd 'Franse school' genoemd, zorgde voor het Uitgebreid La ger Onderwijs (het ULO). Het derde couplet van de eerste zang van het feestlied verwijst naar de spreiding van de hulpgebouwtjes over de stad: In de winter was het koor van de kerk zó koud, dat de leerlingen toch weer even in het Arsenaal werden opgevangen. Ook waren er moeizame discussies met de ker kenraad over de plaats van de w.c.'s. Het plassen mocht niet in de kerk; vermoede lijk moesten de kinderen naar het weeshuis oversteken. Wij misten 't school nu reeds drie jaar En eind'!ijk staat het kant en klaar. Ook zonder school, het is wel waar, Werd onderwijs gegeven; Maar 't viel ons menig werf heel zwaar Steeds naar het doel te streven, Daar men veel tegenwerking vond, Doordien de plaats het doe! weêrstond.

Schatkamer | 2013 | | pagina 26