I rJi iUin 46 In de tweede zang worden de Burgemeester, de Raad en vooral de Schoolcommis sie uitvoerig bedankt. In het vierde couplet werd terugverwezen naar de afgelopen jaren en de inzet van de schoolcommissie: U zijn wij wei het meest verph'gt, Dat ons geen plaats ontbrak; Gij piaatstet ons in een gesticht, Ai was die huipe zwak. Wat in de nood slechts kon geschiên, Dat hebt gij wijs gedaan, Daarom is 't dat we u hulde biên, Met zegen u beiaan! Arsenaal, waarvan in 1827/1828 de eerste verdieping tot school was verbouwd, gewassen pentekening 1842 'Deez' Heeren' uit het vierde couplet zou kunnen slaan op de raadscommis sie, bestaande uit de heren Van den Braak, Van Ewijk en Denekamp. Zij gingen naar Den Haag om subsidies los te peuteren en overlegden met de T®* gemeente-architect. Ook bij de om- bouw van het Arsenaal tot kazerne speelden deze raadsleden een grote rol: hun namen zijn nu nog terug te vinden op een gedenksteen bij het Ar- senaal, thans in gebruik als Goud- en Zilvermuseum. Pas in 1864 vond de aanbesteding van de school plaats. Adrianus Luijendijk uit Waddinxveen was de laagste inschrijver voor 16.987 gulden. Twee jaar lang was de bouw van de school een veelvoorkomend onderwerp in de raad. Het bestek van de in aanbouw zijnde school stond voortdurend ter discussie. De prijs van extra ra men voor de ULO-school, welk soort zink had de voorkeur, van de te hoge prijs van de schoorstenen moest wat af. En wat moest er met de ramen gebeuren? Boven helder, maar aan de onderkant dof. De architect wilde graag zand als ondergrond voor de bouw. Te kostbaar, oordeelde de raad. Vanaf de onderwijswet van 1857 was de gemeente financieel verantwoordelijk voor het onderwijs. Dat betekende een grote onkostenpost, waarbij zuinigheid was geboden. Niet alleen bij de bouw, maar ook bij de salariëring, de aanschaf van leermiddelen, het onderhoud van de school en de dienstwoningen keek de raad tot op de halve cent. Laat ons deez'Heeren dankbaar zijn Voor hunne trouwe zorgen; Laat ons met vreugd dit schooi inwijên Op deezen schoonen morgen! Komt juichen wij, komt zingen wij! De schooi is klaar, wij zijn regt blij!

Schatkamer | 2013 | | pagina 28