48 Schoo! in later jaren a Is autobusgarage Jarenlang zaten de lagere school en het ULO in het schoolgebouw uit 1866. Een te veel aan leerlingen op de lagere school in de jaren negentig leidde tot het afnemen van een lokaal en verkleining van andere ULO-lokalen. Westbroek vertrok in 1895 uit onvrede met die steeds slechter wordende huisvesting. Hij haalde zodoende zijn vijftigjarig jubileum niet, wat des te wranger was, omdat in 1897 het nieuwe ULO- gebouw met vier lokalen vlakbij het Doelenplein werd geopend. Een oud-leerling, vermoedelijk opgestookt door Westbroek, vond die opening maar een kille bedoening. In een ingezonden brief in de Schoonhovensche Courant be schreef hij de feestelijke opening van 1866. Het carillon speelde toen van 10 tot 11 en van 12 tot 1 uur. Burgemeester en wethouders, raad en genodigden trokken om half elf richting school, waarna de raad aan de schoolcommissie de lokalen ter be schikking stelde. De schoolcommissie gaf op haar beurt de lokalen aan de hoofden. Het muziekgezelschap speelde vrolijke stukken, de kinderen werden onthaald en in het raadhuis ging de erewijn rond. Misschien ondersteunde het muziekgezelschap wel de vrolijk zingende kinderen. Het gebouw werd in 1870 al verbouwd om meer kinderen te kunnen opvangen en hield vervolgens lang stand. Na ruim honderd jaar werd het gesloopt. Het Doelen- gebouw, de hoofdenwoning van kostschoolhouder Westbroek en de hoofdenwoning uit 1875 voor de opvolger van Leusden, Akkerhuijs (schoolhoofd van 1867-1902), bestaan nog steeds. De gegevens voor dit artikel zijn te vinden in: Jet Rijlaarsdam, "Want ik verlang zeer naar de school". Twee schoolhoofden en de dagelijkse gang van zaken bij het openbaar lager onderwijs in Schoonhoven in de tweede helft van de negentiende eeuw (Ridderkerk 2010).

Schatkamer | 2013 | | pagina 30