Mededelingen 51 Na 275jaar toch in archief... Tiende Ignatius Waivisprijs uitgereikt De Ignatius Waivisprijs, die in principe eens in de twee jaar wordt uitgeloofd door de stichting Vrien den van Archief en Librije, is dit jaar gewonnen door Corrie de Kool-Verhoog uit Loenen met de studie: 'Tonny Gouda', een heer van Trouw in de Krimpenerwaard. De jury kon ook dit keer weer vijf inzendingen beoordelen. De uitreiking van de prijs vond op 12 april plaats in de studiezaal van het streekarchief door de voorzitter daarvan, de Goudse wethouder Daphne Bergman. De jury be stond uit dr Yvonne Bos-Rops (Nationaal Archief), dr Arjan van 't Riet (streekarchief Rijnlands Mid den) en drs Ad van der Zee (Erfgoedhuis ZH). In AD Gouda van 11 mei 2013 verscheen een inter view met de winnares. 'Ik heb wat onrecht goed kunnen maken', aldus de subkop. 'De prijs is genoemd naar de eerste geschied schrijver van Gouda, pastoor Ignatius Walvis (1653-1714)', zo schreef de stichting, inclusief zijn beroep, op de website www.groenehartarchieven.nl over de in 1988 ingestelde prijs. B8iW van Gouda stelden de raad al op 24 november 1916 voor om een nieuwe straat in Korte Akkeren Walvisstraat te noemen, '...naar Ignatius Walvis, den schrijver van het bekende geschiedkundig werk over deze Gemeente'. In de raadsvergadering van 22 december 1916 was dit aan de orde en, aldus de notulen, "...Wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen." Het be sluit haalde de krant niet eens. In 1714 zorgde 'dat vuijle paapse boek van den paap Walvis, zijnde een beschrijvinge van de stad Gouda' wèl voor commotie. Zie hierover en over meer zijn biografie door P.H.A.M. Abels in: Gouda in druk, Delft 1999. Voorafgaand aan de prijsuitreiking overhandigde de familie Roest uit Alphen aan den Rijn een Nieuwerkerks belastingregister uit 1738 aan de voorzitter van het streekarchief. Het boek was achtergebleven in een nu antieke kast van de be- stuurdersfamilie Uitbeyerse. Dit geslacht vulde witte plekken in het boek ooit aan met schrijfoe feningen en zelfs een paaslied met muzieknoten. Het 'Verpondingsregister' bevat niet alleen de te betalen bedragen, maar ook de grondslagen voor de OZB van toen. Grondeigendommen in mor gens, honden en roeden vormen een heus pre- kadaster.

Schatkamer | 2013 | | pagina 33