21 'Tonny Gouda', een heer van Trouw in de Krimpe- nerwaard Corrie de Kooi-Verhoog Ais een steen in het water Toen Theo de Kool het eerste exemplaar van 'Frits S.S' van Stolwijkersluis. Een Goudsche heer van Trouw in het openbaar overhandigde aan mevrouw Hannie Boekamp-Sierink, had niemand kunnen vermoeden welke gevolgen dat zou heb ben.1 Die uitreiking vond plaats op 30 juni 2009 in het Verzetsmuseum te Gouda in het bijzijn van een klein aantal genodigden. Daaronder waren de wethouders drs H.H. Janssen en drs M. Kastelein als afvaardiging van de gemeenteraad van Gouda. Enkele dagen eerder had De Kool (in de oorlog 'Frits S.S', waarbij S.S staat voor Stolwijkersluis) in kleine familiekring zelf het eerste exemplaar gekregen uit handen van zijn toen 6-jarige achterkleindochter Marije. En zoals hij bij die gelegenheid spontaan en vol vuur zijn herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog begon te ver tellen en ieder - tot de kleinsten toe - geboeid naar hem zat te luisteren, op dezelf de wijze wist de 97-jarige ook in het Verzetsmuseum de aandacht van de aanwezi gen te vangen met zijn verhalen.2 Het vragenuurtje na de toespraken leverde direct nieuwe informatie over onderwer pen in het boek. Een stroom reacties op 'Frits S.S' van Stolwijkersluis kwam op gang, waarvan de meeste heel verrijkend waren voor het beeld dat in het boek over de illegale pers in Gouda en de Krimpenerwaard was geschetst. Die over de persoon van Kees van der Matten, de districtsleider van Trouw, waren echter ronduit verras send. Zijn oorlogsverleden bleek in twee delen uiteen te vallen. Veel van zijn ver zetswerk in de periode Gouda kan verklaard worden uit omstandigheden of sluit aan bij gebeurtenissen uit de eerste periode, toen hij actief was in het verzet vanuit Dordrecht. Van het laatste heeft De Kool niets geweten. Op TJ december 2009 zond RTV Gouwestad een radiodocumentaire uit, geheel ge baseerd op het boek 'Frits S.S' van Stolwijkersluis. De redactie van het programma was in handen van de zeer geïnteresseerde Reijn van der Niet en ook op deze uit zending werd gereageerd. In onderstaand artikel is het meeste van die nieuwe informatie bijeengebracht. Die was voor een deel afkomstig uit privéarchieven en betrof vooral de persoon van Kees van der Matten. Vanwege zijn centrale rol in de ondergrondse pers in de Krimpener waard is hij dan ook de hoofdpersoon geworden in deze aanvulling op het boek. Zon der meer verhelderend zijn de tabellen waarin op overzichtelijke wijze is aangegeven wanneer en op welke stencilposten de verschillende edities van de illegale Vrije Pers en Trouw voor Gouda en de Krimpenerwaard (en de Alblasserwaard) zijn vervaardigd. 1 C.C. de Kool-Verhoog 'Frits S.S.van Stolwijkersluis. Een Goudsche heer van Trouw, Ridder kerk 2009 2 Theo de Kool is op 3 september 2009 overleden.

Schatkamer | 2013 | | pagina 3