22 Bovendien is vermeld in welk archief de krantjes onder meer te vinden zijn. Vanwe ge de lengte van de tabellen zijn ze als bijlage toegevoegd. Is het boek dan te vroeg verschenen? Nee, toch niet. Zoals rimpelingen in het water pas ontstaan na het vallen van de steen, zo konden deze reacties alleen maar ge geven worden na het verschijnen van het boek. Graf van Bernard IJzerdraat, de leider der Geuzen, op de Erebegraafplaats Loenen 3 De SD was een Duitse spionagedienst met opsporingsbevoegdheid. 4 Uitspraak van Kees van der Matten, aangehaald in de toespraak van mr. H. del Canho bij de uitreiking van de onderscheiding van Yad Vashem op 24 juni 1998 5 Amsterdam, Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD), archief Redactie Ge denkboek Oranjehotel toegang 197b inv.nr. a-h; daarin de brief van B. Kijkuit aan E.P. Weber, d.d. 7 september 1946 'Onrecht, dat kunnen wij niet verdragen... Toen Kees van der Matten in het najaar van 1944 's avonds bij de familie De Kool in Stolwijkersluis aanbelde, had hij al een verzetsgeschiedenis in Dordrecht achter de rug. In feite was hij een gearresteerde, maar ontsnapte onderduiker, op de vlucht voor de gevreesde Duitse Sicherheitsdienst (SD).3 Wie was deze man, die ondanks zijn vele verzetsdaden in verschillende delen van Zuid-Holland, nauwelijks sporen heeft achtergelaten in archieven? Begin 1940 woonde de jonge onderwijzer Cornelis van der Matten met zijn vrouw Mies Kijkuit en hun pasgeboren dochtertje in Dordrecht, dichtbij de nieuwe brug over de Oude Maas. Toen kwam op 14 mei het terreurbombardement op Rotterdam, ge volgd door de ondertekening van de capitulatie in Rijsoord, een dorp halverwege Dor drecht en Rotterdam. Daar, in de Christelijke school, had de bezetter zijn hoofdkwar tier gevestigd. In de wijde omgeving maakten die gebeurtenissen op velen diepe in druk, ook bij Kees en Mies van der Matten en hun familie. Gevoelens van verzet ont waakten. 'Wat hier gebeurde, is schandelijk onrecht, wij kunnen deze onrechtvaardig heden niet verdragen', zouden zij later zeggen.4 En via familie en vrienden, kerk en school verspreidde zich een golf van opstandigheid. De gebroeders Leendert en Wil lem Keesmaat uit Rotterdam en Dordrecht en de jongste zwager van Van der Matten, Bas Kijkuit uit Zwijndrecht, werden aangestoken door het vuur van de Geuzen, geleid door Bernard IJzerdraat. Velen van deze verzetsstrijders van het eerste uur werden in november en december 1940 door verraad opgepakt en in de gevangenis van Sche- veningen vastgezet. Vijftien Geuzen en nog drie deelnemers aan de grote staking op 25 februari 1941 (de 'Februaristaking') stonden op 13 maart 1941 voor het vuurpeloton bij Waalsdorp: 'de Achttien Doden'. Bas Kijkuit ontsnapte aan de doodstraf. 'Ge lukkig wist de SD geen andere namen van onze groep in Zwijndrecht, alleen ik ben ge arresteerd.'5 Volgens het familieverhaal be hoorde Van der Matten al vroeg tot een ver zetsgroep in Dordrecht, mogelijk was het die van Wim Keesmaat.

Schatkamer | 2013 | | pagina 4