Yad Vashem-medaiHe 23 Alles ging goed, tot zijn verzetsgroep in het voorjaar van 1944 werd verraden. Een vrouw had om haar eigen man te redden de namen van verzetsmensen genoemd aan de SD, met als gevolg dat Van der Matten werd gearresteerd. Hij wist echter te ontsnappen en dook onder. Uit veiligheid verdween ook zijn vrouw met hun inmid dels twee dochtertjes uit Dordrecht. Zij trokken in bij familie in Zwijndrecht. Schoonzuster Jannie Kijkuit, die als 'Lien' al koerierde voor de LO, nam Van der Mat- tens werk voor de LO en Trouw over. Voor hun verzetswerk en in het bijzonder hun hulp aan Joodse vluchtelingen kregen Kees en Mies van der Mat ten, Mak Kijkuit en zijn vrouw Jo Kijkuit-Bezemer, en Jannie Kijkuit op 24 juni 1998 de hoogste Israëlische on derscheiding, namelijk de eretitel Yad Vashem met de daaraan verbonden medaille en oorkonde. Voor enkelen van hen was dat postuum. De vijf familieleden ontvingen het grote eerbetoon op initiatief van het jongetje dat bij hen ondergedoken had gezeten, nu mr. H. del Canho.7 Yad Vashem betekent: Rechtvaardige onder de Volkeren. Rechtvaardigen In de loop van 1942 kwam ook in Dordrecht een stroom van Joodse vluchtelingen op gang, die wilden ontsnappen aan de greep van de Duitsers. Natuurlijk moesten die mensen geholpen worden, zo meenden enkelen in de stad. Ook Kees en Mies van der Matten zagen voor zichzelf hierin een taak. Thuis vingen zij Joodse mensen op en Kees zorgde voor onderduikadressen, o.a. in de nabijgelegen Alblasserwaard. In het voorjaar van 1943 logeerde er een paar dagen een Joods jongetje bij hen in huis. Van der Matten vond onderdak voor hem bij een broer van Mies, die net aan de overkant van de Oude Maas woonde. Met de jongen achterop fietste Van der Matten naar Zwijndrecht, een riskante onderneming, want hij moest over de nieuwe brug, die permanent onder Duitse controle stond. Alles ging goed. Zwager Mak Kijk uit en zijn vrouw Jo namen 'het weeskind uit Rotterdam' liefdevol op in hun gezin. Het ging naar school en heeft daar tot het eind van de oorlog kunnen blijven. Intus sen waren de ouders van het jongetje op een ander adres in Dordrecht onderge bracht en verbleef zijn broertje in Teteringen. Van der Matten regelde voor hen en ook voor andere onderduikersbonkaarten, (valse) persoonsbewijzen etc., waarvoor hij contacten onderhield met de LO en LKP6. Later vertelde Mies van der Matten, dat haar man meerdere keren gewond was thuisgekomen, mogelijk een indicatie dat hij zelf ook heeft deelgenomen aan overvallen in LO-LKPverband. Het was voor Kees van der Matten vanzelfsprekend, dat men, toen in 1943 de on dergrondse krant Trouw in Dordrecht moest gaan verschijnen, vanuit die organisa tie ook op hem kon rekenen. 6 LO: Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers; LKP: Landelijke Knok Ploegen 7 J. Michman en BJ. Flim Rechtvaardigen onder de Volkeren: Nederlanders met een Yad Vas- hem-onderscheiding voor hulp aan Joden. Amsterdam, 2005. Documenten van Jannie Kijkuit (privébezit)

Schatkamer | 2013 | | pagina 5