25 Van der Matten kan ook Trouw-rayonleider zijn geworden via J.C. Langeraar ('Oom Bram'), drogist aan de Burgemeester Martenssingel in Gouda. Deze verbleef van 13 april 1941 tot en met 28 april 1941 in het 'Oranjehotel' in Scheveningen, onder meer wegens beschuldiging van te openbare oranjegezindheid door de aangebrach te reclame in zijn zaak op 31 januari 1941, de derde verjaardag van het prinsesje Beatrix. Langeraar zat gelijktijdig in de Scheveningse gevangenis met Bas Kijkuit, die om onduidelijke redenen niet met de andere Geuzen op 13 maart was gefusil leerd, maar wel nog werd vastgehouden. Bij gebrek aan bewijs hadden de Duitsers drogist Langeraar moeten vrijlaten.10 Hij was actief geworden bij de LO en later ook voor Trouw. Mogelijk kenden Langeraar en Van der Matten elkaar van de LO-onderduikersbeurzen, die eerst landelijk in Zwolle, en later regionaal gehouden werden, in dit geval Bodegraven en Reeuwijk. Daar werden adressen uitgewisseld voor te plaatsen onderduikers. Zeker is dat Langeraar zelf een ronde heeft gemaakt langs de verschillende LO-groepen in de Krimpenerwaard om 'Tonny Gouda', zoals hij hem noemde, bij hen te introduce ren.11 Van Dordrecht naar de Krimpenerwaard Na de oorlog verzamelde L.E. Winkel documentatie voor een boek over de onder grondse pers tijdens de oorlog 1940-1945.8 Zij vroeg ook E. van Ruller als mede oprichter van Trouw om informatie. Hij schreef haar met betrekking tot Trouw in de provincie Zuid-Holland: 'Men moet alle centra van Zuid-Holland als Gouda, Rijsoord, Leiden, Den Haag, Dordrecht en Vlaardingen zien in verband met Rotterdam, waar het "Hoofdbureau" gevestigd was. De nieuwsvoorziening geschiedde in Rotterdam geheel zelfstandig door een eigen post, in nauw contact met de Amsterdamse luisterpost.'9 Met andere woorden: Rotterdam was de belangrijke spin in het grote Zuid- Hollandse Trouw-web. Sinds de spoorwegstaking van 17 september 1944 zat daar als provinciaal leider Trouw-Zuid-Holland de jonge Bas van Duin alias 'George Kleinman' alias 'Jozeph Buitenhuis' alias 'Dries Kijkuit'. Zijn taak was onder meer om naast de eigen Trouw-bulletins in samenwerking met andere illegale bladen rond de steden een regionale krant uit te gaan brengen. Daarvoor had hij een betrouwbare leider nodig en zoals gebruikelijk werd dan eerst gezocht in de kring van familie en vrienden. Als contactman van Trouw logeerde Van Duin regelmatig aan de Linde laan in Zwijndrecht bij Jannie Kijkuit. Zij was in haar ouderlijk huis blijven wonen en het is zeer waarschijnlijk dat Van Duin via de familie Kijkuit op het spoor is gekomen van Kees van der Matten, en dat Van Duin vervolgens de onderduiker heeft kunnen interesseren voor het opzetten en uitgeven van een ondergrondse samenwerkings- krant voor Gouda en omstreken. 8 L.E. Winkel, De ondergrondse pers. 1940-1945. 's-Gravenhage, 1954 9 Amsterdam, NIOD Archief Ondergrondse pers nr. 263 inv.nr. 7b Trouw 10 Amsterdam, NIOD, Archief Redactie Gedenkboek Oranjehotel nr. 197b inv.nr. 6 a-h; doe. 282 11 Amsterdam, NIOD, Archief Stichting Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers en Landelijke Knokploegen nr. 251a inv.nr. AI-1/4

Schatkamer | 2013 | | pagina 7