26 Van der Matten voor de tweede keer gearresteerd 'Tonny' wist drie stencilposten te organiseren voor Gouda en de Krimpenerwaard: Stolwijkersluis, Ouderkerk aan den IJssel en Nieuwerkerk aan den IJssel. Voor de verspreiding van de kranten werd gebruik gemaakt van het al bestaande en goed functionerende koeriersnetwerk van Trouw. Net toen een en ander begon te draai en en eind oktober/begin november de eerste krantjes waren verspreid, kwam er grote tegenslag voor de Trouw-groep Rotterdam en in feite voor de hele provincie Zuid-Holland. Op 4 november was haar leider Bas van Duin door de Duitsers opge pakt en niemand wist waar hij gevangen werd gehouden. Hij werd opgevolgd door Lucas van Breen ('Lucas'), die nu als topman in Rotterdam ook de verantwoordelijk heid kreeg voor de organisatie van de ondergrondse Trouw in de hele provincie Zuid-Holland. Regelmatig schreef'Lucas' briefjes aan het secretariaat van Trouw in Amsterdam, waarin hij de Trouw-top op de hoogte hield van de actuele situatie in zijn werkge bied. Op donderdag 1 februari 1945, kort na de arrestatie van Willem Speelman in Amsterdam, schreef hij: Stolwijkersluis: even het hart van de illegaliteit De schaarse documenten in het Historisch archief Trouw spreken over Van der Mat ten als 'Kees Gouda'. Dat was kennelijk zijn schuilnaam in de Trouw-organisatie ter onderscheiding van de vele andere 'Kezen'. De mensen in de regio Gouda kenden hem echter onder een andere naam. 'Zeg maar Tonny'. Zo had hij zich voorgesteld aan Theo de Kool in Stolwijkersluis toen hij deze in september 1944 om zijn mede werking had gevraagd voor een illegale krant. Tonny: het was de naam van zijn oudste dochtertje. Na de positieve reactie van De Kool werd op een slaapkamertje in diens huis een luister- en stencilpost ingericht voor De Vrije Pers en Trouw en vanaf november 1944 kwam Van der Matten bijna dagelijks bij hem thuis. Het was meestal niet lang na acht uur 's avonds dat hij aanklopte en soms grinnikend binnenkwam. Wat sper tijd! Vaak bleef hij slapen. Een andere medewerker op deze stencilpost, Dick Vermij ('Rens'), was de vaste onderduiker in huize De Kool. Later zou Van der Matten schrijven: 'Hier zetelde het hart van de illegaliteit.'12 'Tonny had in de buurt nog een duikadres, ik dacht bij zijn zuster of schoonzuster in Gouda, die getrouwd was met het hoofd van de Prinses Julianaschool', had De Kool in 2009 verteld. Die herinnering bleek niet helemaal juist te zijn. Pas in 1953 kwam Cor Kijkuit, een andere broer van Mies van der Matten, met zijn vrouw naar Gouda om daar hoofd te worden van bovengenoemde school. Toch lag het duikadres van 'Tonny' dicht bij de stencilpost in Stolwijkersluis: niet in de stad Gouda, maar pre cies in tegenovergestelde richting, achterom door de polder, daar een paar kilome ter vandaan. Onderaan de dijk aan de noordkant van Ouderkerk aan den IJssel bij Pie van de Heuvel op B94 had het hele gezin Van der Matten tijdelijk een schuil plaats gevonden.13 12 Gouda, Streekarchief Midden-Holland Gouda (SAMH), Trorm^Herdenkingsnummer voor het District Gouda, z.j.; 5 juli 1945 13 Pane Vink, Oorlog en bevrijding in Moordrecht. Moordrecht 1995, p. 60

Schatkamer | 2013 | | pagina 8