65 18 De Schatkamer 2010-2, Mededeling op p. 40 19 Voor meer details: notulen van zowel Algemeen Bestuur als van de Adviescommissie staan op www.groenehartarchieven.nl. 20 De Schatkamer 2013-1, Mededeling p. 14 'De fusie geeft daarnaast ook een impuls aan de ontwikkeling en bouw van een nieuwe archiefbewaarplaats en bevordert een efficiënte oplossing daarvan', aldus het ook in De Schatkamer 2005-1 door de streekarchiefdienst geplaatste pers bericht. Tijdelijke huur bij het Gemeentearchief Rotterdam vanwege capaciteits problemen volgde. Afkeuring van het depot op Groeneweg 32 uit 1976 versterkte de nieuwbouwplannen. (Afgezien werd van verbouw in nummer 32 conform de schoolvleugel: de Goudse Bibliotheek wenste medio 2006 dat pand te gaan ge bruiken!) In 2007/2008 liet de gemeente Gouda een haalbaarheidsonderzoek doen naar een extern depot voor Goudse instellingen, maar ook voor het streekarchief Rijnlands Midden. In 2008 leek de hoofdrol van de Adviescommissie/Gebruikersraad bij de depotbouw te worden de selectie welke archieven daarin en in het Patersteegdepot bij de studiezaal zouden worden opgeborgen. Terzijde van de depotplannen was er in 2010 een doorschuifoptie, waarbij SAMH twee vroegere klaslokalen en een stuk hal, benut als vrijwilligerswerkruimte, vergaderzaal en expositieruimte, inleverde voor de Casimirschool. Daartegenover kwam ruimtegebruik in de gerestaureerde Jeruzalemkapel en schoolmeesterswoning. De Adviescommissie, vanaf 2010 al ver gaderend in de nieuwe ruimten, was enthousiast over wat heette 'de nieuwe entree en expositieruimte'. Het werd geen nieuwe ingang. 'Streekarchief Midden-Hoiiand gaat op haar beurt activiteiten ontplooien in de voormalige Jeruzalemkapel', zo nam De Schatkamer ook van de SAMH-website over.18 De exploitatie van dat deel viel net zo tegen als structurele tentoonstellingen daar. In het Algemeen Bestuur van 10 januari 2011 werd onderzoek gemeld 'naar moge- Hjke besparingen door het zoeken naar samenwerking op het terrein van huisves ting met museum en bibliotheek'. In juli 2012 vernam de Adviescommissie van frontoffice-samenwerking met de Goudse Bibliotheek en 100% opslag in het Gou- wedepot in Zuidplas (juist die gemeente was tegen depotbouw).19 Het depot in de vleugel aan de Patersteeg moest door meer dan huurverdubbeling ook worden ver laten. De Goudse gemeenteraad besloot op 13 februari 2013 stadsbibliotheek en publieksfuncties van het streekarchief te huisvesten in de in mei 2012 verlaten stadswinkel Buytenerf, ooit gebouwd als chocoladefabriek voor bakker Steenland. Op 25 januari al was er een presentatie van het bibliotheek-archiefconcept in die chocoladefabriek en op 3 juli 2013 werd eindelijk de eerste paal voor het Gouwede- pot geslagen (zonder presentie van B8iW van Zuidplas). In tegenstelling tot rond 1990 liet de private Vriendenstichting de huisvestingsdiscussie over aan de publieke Adviescommissie van het dito Algemeen Bestuur en was de bouwregie ook weer vooral die van de gemeente Gouda als opdrachtgever en verhuurder. SAMH-nieuws over de verhuizing in 2014 werd zonder commentaar overgenomen.20 Tot slot: In deze bijdrage zijn dankzij hun internetpresentie andere kranten geci teerd dan de Goudsche en de Schoonhovensche Courant. De SVAL wil aan dat man co bij de laatste wat gaan doen!

Schatkamer | 2013 | | pagina 11