Boekbespreking 71 Henny van Dolder-de Wit, De Sint-Janskerk in Gouda. Mensen en monumenten in een oude stads kerk, Eburon Delft 2013, 286 p., €12,95 Henny van Dolder schreef in 1993 een boek onder de titel 'De St.-Janskerk te Gouda. Mensen en monumenten in een oude stadskerk'. Dat door het Fonds Goudse Glazen uitge geven boek van 184 pagina's ging dus over veel meer dan de beroemde glazen. Dat boek was nog niet 'als een door motten aangetast kleed'(Job 13:28), maar wel uitverkocht. De nieuwe stichting Goudse Sint-Jan ging positief in op het verzoek van de auteur om een herdruk. Het boek is herzien, uitgebreid en waar mogelijk zijn nu de illustra ties in kleur gedrukt. Aan de orde komen weer de Goudse glazen, maar ook torens en klokken, de huizen rond de kerk, gewelf, kapitelen, pilaren, koorafsluitingen, grafkapellen, meubilair, orgels en borden. Bevatten de predikantenborden uiteraard al personen, ook kerkmeesters, organisten, kosters en kerkbedienden als honden slagers, stovenzetsters en glazenuitleggers komen aan de orde. Ook is een hoofd stuk gewijd aan nu 'de voormalige stadslibrije', in 1993 nog getiteld 'De archiefruim te als voormalige stadslibrije'. De laatste zinnen leggen die recente historie ook uit: 'Ruimtegebrek en de steeds strengere eisen die de brandweer stelde aan de inrich ting van de archiefruimte deed het kerkbestuur in 2004 besluiten het kerkarchief in bewaring te geven bij de Streekarchiefdienst Midden-Holland. In de historische Li- brijezaal is nu het kantoor gevestigd van de stichting Goudse Sint-Jan.Dat de streekarchiefdienst in 2004 nog net Hollands-Midden heette is de enige te vinden onvolkomenheid. Bij dit hoofdstuk staat ook een detail van het prachtige naambord van de librijemeesters van ca. 1650, nu aanwezig in een schoollokaal aan Groene weg 30 en hopelijk in de chocoladefabriek weer publiek in het zicht. (Voorop De Schatkamer 2005-1 stond het eerste Algemeen Bestuur van het Streekarchief Mid den-Holland er nog trots mee op de foto; zie ook de kop van de website www.goudaopschrift.nl, en de foto op pag. 60 van dit nummer!) Een goed boek was de eerste druk al en de uitvoering is nu mooier en kleurrijk pas send in deze tijd. (Ook het aantal verwijzingen naar De Schatkamer is gegroeid!) Om een idee te geven hoe ver Henny van Dolder is gegaan met de actualisering: in haar predikantenlijst komt ds Batenburg, die in september 2013 pas intrede deed, al voor! Adri den Boer Migratie in 2Ofte eeuw Op deze website wordt de verspreiding van mensen in de 20ste eeuw in Nederland op gemeenteniveau in kaart gebracht. Per plaats wordt antwoord gegeven op de vragen: waar zijn de voorouders van de huidige inwoners geboren, en waar zijn de nakome lingen van de inwoners van een eeuw geleden geboren en waar wonen ze nu? www. meertens. knaw. nl/migmap)

Schatkamer | 2013 | | pagina 17