Gemeente-Archief. Gedurende den oorlogstijd is het grootste gedeelte van het Oud-Archief der Gemeente Gouda wegens luchtge vaar tijdelijk naar andere gebouwen overgebracht. In de komende weken zal een en ander weder naar het ge bouw aan de Oosthaven worden te- ruggebracht en weder door het publiek kunnen worden geraadpleegd, behalve de doop-, trouw- en begraafboeken, welke voorloopig nog elders blijven. In verband met de overbrenging der registers en de daarmede gepaard gaande schoonmaak van het gebouw, zal het Archief voorloopig voor het publiek slechts geopend zijn ’s-Z a t e r- dagsmiddags van halftwee tot vijf uur. Uit: Trouw (Rotterdam e.o.) 15 augustus 1945 59 De rijksmonumentenlijst meldt een eerste restauratie van de kapel van 1955-1957. De provincie betaalde in 1955 ƒ6.165 mee voor alleen voorgevel herstel.1 In 1959 kreeg antiquaar Anton Gerits van Nijhoff N.V. één van de twee Goudse reeksen van de 'Resolutiën en Secrete Resolutiën van de Staten van Holland en Westfriesland' door de gemeente Gouda aangeboden. Dat was om met de opbrengst het dak van het archiefgebouw te repareren.2 Wat de reeks de stad opbracht moet nog worden nagegaan, maar de serie werd door Nijhoff N.V. voor ƒ45.240 doorverkocht aan de universiteitsbibliotheek van Minnesota (toch op internet nu onvindbaar in MNCAT). Bij het 75-jarig bestaan van de gemeentelijke archiefdienst van Gouda in 1967 ver scheen van J.E.J. Geselschap, archivaris sinds 1958, een brochure over de dienst en haar voorgeschiedenis.3 Zijn slotzin: "Een modern archiefbeheer vraagt om een an dere outillage dan de primitieve bewaarplaatsen waarmede men 75 jaren geleden nog genoegen kon nemen. Moge spoedig het tijdstip aanbreken dat een ruim en veilig archiefdepót kan worden betrokken." Daarvóór al verving hij in de kapel de houten kasten 'model Maastricht' door stalen rekken. Vertrok het archief al in 1967 uit de kapel, de rijksmonumentenlijst zegt anno 2013 nog steeds: 'V.M. ST. CATHARINAGASTHUIS, thans Gemeentelijk Museum en Archief'. 1 Het Vrije Volk 9-11-1955, p. 5 2 Anton Gerits, Op dubbelspoor en Pilatusbaan, Zutphen 2000, p. 142/143 3 J. Geselschap, Gouda's schatkamer, Gouda 1967; met voorop de afbeelding die achterop dit tijdschrift staat. In WOU ook werden de archieven uit vei- ligheidsoverwegingen over vier gebouwen verspreid, terwijl de 1 DTB's naar Vaassen moesten. Afgaand op 1 één van de foto's was dat uitruimen al vóór of in 1942. Terzijde: op deze foto's is ook het ijzeren hek als scheiding tussen ar chief en librije nog goed zichtbaar! In augustus 1945 kwam het retourneren van de bulk van het oud- archief in de pers. Over een bom- en brandveilige kluis wa ren vergeefs plannen gemaakt.

Schatkamer | 2013 | | pagina 5