Uit: Leeuwarder Courant 19 april 1977 61 Klaas de Vriesschool 'Hoogtepunt in zijn loopbaan vormde de overbrenging van het archief van de in slechte staat verkerende Gasthuiskapel naar het gerestaureerde en goed geoutil leerde Weeshuis. Gelukkig onderkende het gemeentebestuur de slechte staat van haar 'schatkamer' en in 1973 werden de archiefstukken overgebracht naar het gerestaureerde Weeshuiscomplex in de Spieringstraat', aldus de biografie van Ge selschap.4 Een tussenfase van tien jaar wordt (onder andere) in die beschrijving ge negeerd. Schreef Geselschap in februari 1967 de eerdergenoemde slotzin over een andere outillage, in oktober 1967 verhuisden het archief en de librije naar de op de kleuterschool na leeggekomen Klaas de Vriesschool aan de Groeneweg met de ar- chiefingang in de Patersteeg. Zijn bijschriften van foto's in nu deels ook de beeld bank legden dat vast. Ook eerdere boekjes deden dat al.5 (Interieurfoto's daarvan lijken niet bewaard.) Archivaris Taal had echter rond 1958 al een plan voor de be gane grond van Groeneweg 32, de achterbouw uit 1876 van het weeshuiscomplex, laten uitwerken door gemeentewerken.6 Daar werd niets mee gedaan. (In de jaren 50 was de oorspronkelijke indeling van deze vleugel verloren gegaan doordat er een kaaspakhuis in werd gevestigd.) Van 1968-1973 werd voor de openbare bibliotheek het rijksmonumentale voormalige weeshuis gerestaureerd. Medio 1975 begon de forse verbouwing van Groeneweg 32, dankzij een grote rijkssubsidie voor werkgele- genheidsstimulering. Er was voor de gewichtige boeken en papieren een fundering van ingeperste betonpalen nodig! Voorjaar 1977 vond verhuizing plaats. het Streekarchief Krimpenerwaard. Het haalde als eerste gemeenschap pelijke regeling voor archieven vele media! Het was overigens 16 jaar nadat de befaamde provinciaal ar- chiefinspecteur J.L. van der Gouw er voor de Krimpenerwaard op aange drongen had. Naast gemeenten was ook het Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard aangesloten.7 4 N.D.B. Habermehl in: Gouda in druk, Delft 1999 5 N.D.B. Habermehl, Gouda: stad van kerken, kapellen en torens, Gouda OMD 1991 en J.W.E. Klein, 400 jaar Goudse Librije, Delft 1994 6 Vriendelijke mededeling van Bert van der Saag, één van zijn opvolgers 7 H.E.K. 1984-3 Streekarchiefvorming Van streekarchiefvorming was toen rond Gouda nog geen sprake. In Schoonhoven opende de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland uitgerekend in ook 1977 Donderdag wordt in Schoonhoven de nieuwe archiefbewaarplaats van het streekarchief Krimpenerwaard ne. opend. Dit streekarchief, waar in een gemeenschappelijke regeling negen gemeenten en het Hoogheemraadschap voor de Krimpenerwaard zijn aangeslo ten, is de eerste in zijn soort. Het lost de archiefhuisvestingsproblemen van de afzonderlijke gemeenten op en maakt het mogelijk dat het publiek betere toegang tot de archieven krijgt. De oudste vondsten uit dit archief dateren uit de dertiende eeuw, maar het meren deel van de rond 600 historische char ters is uit de dertiende en veertiende eeuw. Een „Van Gewest tot Gewest"- team keek rond in dit archief.

Schatkamer | 2013 | | pagina 7