40 Bij overlijden In 1893 is er voor het eerst sprake van een sterfgeval. Op verzoek van de familie regelen de regenten de begrafenis. De timmerman van het Huis maakt de eiken kist; als hij gereed is laat hij hem achter door de tuin naar binnen brengen en draagt zorg voor het kisten van de dode. Twee ‘aansprekers' verrichten de zogenaamde Weef (het huis-aan-huis mondeling bekendmaken van een overlijden). De executeur-testamentair regelt het aantal rijtuigen en kijkt samen met enkele regenten of zich in de kamer van de overledene waardevolle voorwerpen bevinden. Zo ja, dan legt hij ze in een trommel, die in de brandkast van het Huis wordt opgeborgen, waarvan hij de sleutel bewaart. Na de begrafenis overhandigt hij de inhoud aan de familie. Een rekening uit 1897 vermeldt de volgende kosten: een huurgraf voor de tijd van 15 jaar ƒ31,-, grafrecht ƒ5,-, personeel ƒ27,-, begrafenisdirecteur ƒ7,50, een lijkkoets ƒ7,-, een volgrijtuig ƒ4,-, fooien ƒ3,25, de kist ƒ40,- en voor het kisten door de timmerman ƒ5,-. Later regelt de familie zelf de begrafenis. Bijzondere gebeurtenissen Op bijzondere dagen, zoals met Sinterklaas en Kerst, wordt er voor de bewoonsters iets feestelijks georganiseerd. Waar alle dames naar uitkijken is het jaarlijkse reisje. Hiervoor zoeken de regenten bestemmingen in de natuur of historische gebouwen. Vooral de jubilea van het Huis krijgen bijzondere aandacht. Bij het 121/2-jarig be staan in 1904 ontvangen alle bewoonsters een stel zilveren lepels en vorken, met daarin het wapen van de gemeente Gouda gegraveerd. Het bestek blijft eigendom van het Huis, bij het feestmaal gebruikt men het voor het eerst. Er wordt zelfs een ‘Hoffmans Revue'opgevoerd, kennelijk geschreven door iemand met een voorliefde voor mysterieuze effecten (zie bijlage 2, pag. 53). Het drukwerkje geeft helaas geen informatie waar of door wie deze ‘musical’ is opgevoerd. Vanwege de mobilisatie slaat men het 25-jarig jubileum in 1916 over, de oprichting wordt slechts summier herdacht. Bij het 40-jarig jubileum in 1931 worden de dames rijk getrakteerd. Het 60-jarig jubileum in 1951 vindt plaats in intieme kring; gezien de moeilijke financiële omstandigheden is er weinig bekendheid aan gegeven. Wel krij gen de dames op 28 juni een autorit aangeboden, met na afloop een diner, deels be taald uit de particuliere kas van de regenten. Ter gelegenheid van het 65-jarig be staan wordt er een busreisje gemaakt door bewoonsters, regenten, het voltallige per soneel, directrice en de administrateur met echtgenote. Bij het 75-jarig jubileum in 1966 is de pers uitgenodigd om met de regenten en de dames koffie te drinken en daarna het Huis te bezichtigen. Na een lunch in hotel De Zalm volgt een autorit naar Harmelen met ook een bezoek aan kasteel De Haar in Haarzuilens. Als aandenken ontvangen allen een keramiek bonbondoosje, vervaardigd bij de firma Goedewaagen. Het Van Itersonziekenhuis rekent voor verpleging 1ste klas ƒ4,- per dag, in de 2de klas ƒ2,-. Als in 1916 een van de bewoonsters moet worden geopereerd door dr. A. Montagne bedragen de kosten ƒ165,- voor de operatie, verbandkosten ƒ7,50 en verpleegkosten ƒ2,- per dag. Vanaf 1929 betalen de dames zelf of hun familie de verpleegkosten.

Schatkamer | 2014 | | pagina 14