41 Een 80-jarige jubileumviering in 1971 zit er niet meer in, als gevolg van de verge vorderde plannen tot liquidatie van het Huis. Zorg voor de grafzerk van Henrietta In 1934 laten de regenten het houten raamwerk rond de grafzerk van Henrietta Hoffman, dat geheel is vergaan, herstellen. In 1958 vindt overleg plaats met de gemeente over onderhoud van haar graf. Heel recent, in 2012, zijn de letters op de zerk opnieuw geverfd, zo verbleekt de herinnering niet. (Zie de foto op pag. 31; met dank aan Koos Massar voor de informatie.) Twee wereldoorlogen De notulen vermelden weinig details betreffende de gang van zaken tijdens de bei de wereldoorlogen. In 1917 staat genoteerd: ‘De gevolgen van de mobilisatie leiden er toe dat er verantwoord bezuinigd moet worden op diverse uitgaven.Vooral de aanvoer van brandstoffen stagneert. Wild, haring en wijn zijn van het menu ge schrapt. Ook als de vrede is getekend doen de gevolgen zich nog lange tijd gevoelen. In 1939 pakken donkere wolken zich samen boven Nederland. In de conversatie- kamer van het Henrietta Hoffmanhuis stijgt de onrust bij het lezen van de kranten. Het uitnemen van de gebrandschilderde glazen van de Sint-Janskerk tussen sep tember en december 1939 doet het ergste vrezen. De ruimte onder het Huis blijkt na inspectie niet geschikt om als schuilkelder te dienen. Op 2 september 1944 wordt Oosthaven 52 gevorderd door ‘hogere leden’ van de Wehrmacht, om er hun kantoor te vestigen. Met spoed brengt men de dames onder op verschillende adres sen, het meubilair verhuist naar de zolder. Bij alle drukte verstopt men gauw een paar flessen zeer goede Bordeaux in de kluis. Op 4 september wordt het Huis al weer vrijgegeven, de gehele operatie bleek voor niets. De bevrijding wordt met vreugde begroet, maar ook nu laat de voedsel- en brandstofsituatie veel te wensen over. Als de kolen voor de verwarmingsketel bijna op zijn zitten de dames in de conversatiekamer bij één kachel. Om de zorgelijke financiële toestand het hoofd te bieden verhoogt men de ver- pleeggelden, waarbij ook de invoering van de AOW een rol speelt. Tussen 1967 en 1972 stijgt het bedrag van 311 naar 530 gulden. De regenten beseffen dat dit niet eindeloos zo door kan gaan. Een van hen merkt in 1962 al op ‘...dat wel eens zou kunnen blijken dat onze prijs te hoog wordt met het oog op hetgeen elders gebo den wordt’. Hij bedoelt hiermee de grote rusthuizen. Bovendien vertoont het ge bouw veel achterstallig onderhoud, met als gevolg lekkages en alle daaruit voort komende schade. Naar moderne tijden In 1953 worden twee regentessen aan het bestuur toegevoegd, mevrouw C.M. Vos van den Steenhoven en mevrouw G.J. Wagner-Bik. Door bemiddeling van de direc trice prijkt er in 1957 een televisie in de conversatiekamer, de laatste ‘nieuwigheid’ in een lange reeks. In 1960 wordt de gasverwarming vervangen door één met olie. In dat jaar stellen de regenten voor om de naam Hoffmans Gesticht te veranderen in Hoffmans Huis of Huize Hoffman. De naam gesticht vinden zij achterhaald en ook verdwijnt de term uit het reglement die luidt: ‘dames uit den fatsoenlijken stand'.

Schatkamer | 2014 | | pagina 15