42 De weg omlaag Hoewel de voorzitter, G. Bouwmeester, die in 1958 is aangetreden, een stuwende factor is bij het beheer van het Hoffman Huis, zien de regenten zich in de jaren zes tig voor steeds nieuwe problemen gesteld. Met het oog op de Wet Bejaardenoorden (1963) is het Huis bij Provinciale Staten aangemeld. Een model-huisreglement, dat dient als voorbeeld voor vernieuwing, doet de regenten beseffen dat het aanbren gen van de vereiste aanpassingen veel geld gaat kosten. Voor enkele onderdelen wordt ontheffing gevraagd, omdat die in het oude pand onuitvoerbaar zijn. Er vindt regelmatig controle plaats door een inspectrice. Men vindt haar optreden ‘minder elegant', maar geeft toe ‘...dat enige kritiek wei op z’n plaats is’. In 1966 wordt een nieuw huisreglement ter goedkeuring aan B en W toegezonden. Een ander bezwaar vormt de steeds hogere leeftijd van de bewoonsters, waardoor het Huis meer op een verpleeghuis lijkt, hetgeen men juist wilde vermijden. In een bespreking op het stadhuis tussen regenten en gemeente komen de problemen bij beide stichtingen uitgebreid aan de orde. Men overweegt een eventuele afvloeiing van de bewoonsters en gaat juridisch advies vragen over wat de gevolgen zijn van een liquidatie met betrekking tot het testament van Henrietta Hoffman. Deze ge dachten worden nog even binnenskamers gehouden om verspreiding van geruchten te voorkomen. Een knecht van het schildersbedrijf Den Hollander wist al te vertellen ‘...dat er niet zo degelijk geschilderd hoeft te worden, omdat het nog maar voor en kele jaren is’. In 1971 ontvangt het Huis een ontheffing van Provinciale Staten, maar de hoge kos ten van de vereiste aanpassingen en de exploitatie van zo’n relatief klein bejaar denhuis maken de sluiting per 1 november 1972 onvermijdelijk. De bewoonsters verhuizen naar de Ronssehof. Twee dames hebben het er moeilijk mee, maar na een gesprek met de directrice gaan zij akkoord. Ten slotte Als in 1974 het pand Oosthaven 52 is verkocht, wordt met de opbrengst het tekort van de Volksgaarkeuken aangevuld. In de vergadering van de gemeenteraad van 23 februari 1987 besluit men de Gaarkeuken met ingang van 1 mei op te heffen. Nadat bestuursleden de lopende zaken hebben afgehandeld worden zij per 8 februari 1989 door de gemeenteraad van hun taak ontheven. Hiermee komt aan het project van Henrietta Hoffman een definitief einde. De komst van nieuwe bejaardentehuizen luidt een nieuw tijdperk in. Na de opening van Huize Juliana in 1938 vertrekken de bewoonsters van het Oudevrouwenhuis aan de Kleiweg als eersten uit deze instelling met z’n eeuwenoude historie. De diaconieën van verschillende kerken sluiten de hofjes. Als er steeds zwaardere eisen worden gesteld aan de modernisering van het Henrietta Hoffmanhuis is het voor de regenten niet langer mogelijk hieraan te voldoen. Hoewel veel vrouwen gehecht zijn aan het hun vertrouwde onderkomen, moeten zij toch ook waardering hebben gehad voor de meer comfortabele omstandigheden in hun nieuwe behuizing.

Schatkamer | 2014 | | pagina 16