44 Hij raadt juffrouw Hoffman aan terug te keren naar haar graf, maar die geeft te kennen dat ze wel eens een kijkje wil nemen in ‘haar’ tehuis: Als de regenten in het Huis vergaderen zweeft in het tweede bedrijf de geest van juffrouw Hoffman binnen. Zij grist boeken en papieren die op de tafel van de direc trice liggen mee en keert terug in haar graf om daar eens rustig te lezen wat er in de afgelopen 121/2 jaar is gepasseerd. Via de Kleiweg (de stijfselbaan) en de Markt begeeft Henrietta zich naar de Oost- haven, waarbij ze opmerkt dat er in Tergouw veel is veranderd. Aanbevolen literatuur - Suzan van der Mark-Hoevers, Het Huis van Willem Vroesen. De lotgevallen van een Huis met zijn Bewoners en regenten, Gouda 1992 - Idem, Huize Groeneweg. De historie van een eeuwenoud gebouw in Gouda, Gouda 1986 Weer in m 'n graf gaan, ja dat kan je denken, Nu ik gehoord heb wat die man daar zei, Hoe ‘t gesticht dat k Gouda eens mocht schenken Nu weldra viert z’n koper feestgetij.... Ais oude juffrouw ga ik me verkleden, De kleren vind ik licht wei hier of daar, En zo zal ik dan Gouda binnentreden, Om eens te zien wat ik daar wordt gewaar. En dwars de velden door Gaat naar Schoonhoven een spoor, Al jaren reeds! In de Prins Hendrikstraat Men over asfalt gaat, Niet meer in modder baadt, Als vroeger steeds. Geraadpleegde archieven - SAMH Gouda, S.R. Straub, Inventaris van de archieven van de Henrietta Hoff- manstichtingen te Gouda (1886) 1888-1987 (1989) en van de raadscommissie ad hoe inzake de Hoffmanstichtingen (1910) 1951, 1952. Streekarchief Midden Holland (1993) - SAMH Gouda, archief notarissen na 1842, testament 404-17, 17 december 1874

Schatkamer | 2014 | | pagina 18