Duitse kopergravure uit 1625 met Gouda van 1572 Henny van Dolder-de Wit en Adri den Boer 45 Uitgave De uitgave van de Thesaurus philopoliticus startte in 1623, toen ter gelegenheid van de jaarmarkt in Frankfurt am Main een eerste boekdeeltje met 52 prenten ver scheen. Het formaat was ongeveer 10x15 cm. De verkoop was een succes, zodat de samenstellers regelmatig nieuwe deeltjes uitbrachten, die ook weer telkens 52 prenten bevatten (met uitzondering van één, dat slechts vijftig prenten telde). Een eerste reeks van acht deeltjes, die samen Boek I vormden, zag het licht tussen 1623 en 1626 (Gouda prijkt dus op 1-6-17). Daarna volgde nog Boek II, dat even eens uit acht afleveringen bestond en tussen 1627 en 1632 verscheen. In totaal be vat de Thesaurus dus 830 prenten. Elk deeltje was bovendien voorzien van een titelblad, een opdracht aan een bekend persoon en een verklarende tekst over de afgebeelde steden en emblemata. Het concept van de Thesaurus philopoliticus en het initiatief om het werk te gaan uitgeven kwam kennelijk van Daniel Meisner (1585-1625), een uit Bohemen afkom stig dichter die in Frankfurt woonde en werkte. Meisner leverde de teksten en wellicht ook richtlijnen voor de afbeeldingen. Voor de materiële realisatie en de verspreiding zorgde graveur en uitgever Eberhard Kieser (1583-1631). Kieser heeft vermoedelijk een deel van de prenten zelf gegraveerd, maar hij deed ook een beroep op andere graveurs, zoals Sebastian Furck, Georg Keller, Johann Eckard Löffler en de bekende Matthias Merian de Oude. Daniel Meisner overleed toen het zesde deeltje van het eerste boek - met Gouda - net in druk was. Kieser kon de uitgave voortzetten, omdat hij nog over een voor raad teksten van Meisner beschikte. Toen deze voorraad uitgeput was, namen anderen de taak over. Via Catawiki verwierf de SVAL in mei voor het streekarchief Midden-Holland een ko pergravure van 9 x 14,5 cm van ‘Goude in Holland’, uitgegeven door Daniel Meisner uit Frankfurt am Main in 1625 in de reeks ‘Thesaurus philopoliticus’ (TP Boek I, deel 6, prent 17). De Duitse titel is trouwens voor lezers van dit blad mooier: ‘Politisches Schatzkastlein’. Deze aankoop is dan ook de reden van deze publicatie, voorname lijk gebaseerd op wikipedia.org. De schatkamer bevat 830 gegraveerde prenten met stadsgezichten, waarvan een tachtigtal uit de Nederlanden. Het concept is altijd een tweeledige afbeelding (stad en motto) en een tekstgedeelte: motto, tweeregelig vers in het Latijn en vierregelig vers in het Duits. De versregels verklaren het motto. Hiermee behoren deze docu menten tot het genre van de emblemata of zinnebeeldige prenten met moraliseren de inslag. Dit genre ontstond in Italië in de 16de eeuw en kon daarna zowel in de Nederlanden als in Duitsland op waardering rekenen. Dat gold ook voor stadsaf beeldingen en dus zeker de voor de combinatie....

Schatkamer | 2014 | | pagina 19