Het Hoffmans Gesticht aan de Oosthaven in Gouda Een rusthuis voor elf ‘ongehuwde vrouwen of weduwen uit den fatsoenlijken stand’ Henny van Dolder-de Wit 29 Aan de Oosthaven staat op nummer 52 een monumentaal pand, waarvan de gevel is verfraaid met beeldhouwwerk. Hier is van 1891 tot 1972 het ‘Hoffmans Gesticht’ gevestigd, waar dames uit de gegoede stand van een verzorgde oude dag kunnen genieten. Zorg voor bejaarden en alleenstaanden is er al vanaf de Middeleeuwen, in het bijzonder voor minderbedeelden. In Gouda zijn zowel kerken, particulieren als gemeentelijke instellingen nauw betrokken bij deze vorm van liefdadigheid. Gevelsteen van het Oudevrouwenhuis aan de Kleiweg, afgebroken in 1938. Op die plaats staat nu de HEMA. Foto: Nico Boerboom De Hofjes en andere tehuizen Een voorbeeld daarvan zijn de hofjes. Tussen 1449 en 1701 telt men er in Gouda ongeveer vijfentwintig. Slechts twee zijn nog als zodanig herkenbaar: het Swanen- burgs Hofje aan de Groeneweg en het Hofje van Cincq aan de Nieuwehaven. Of schoon er meer voorzieningen zijn voor vrouwen is er ook aandacht voor mannen, zij kunnen doorgaans als alleenstaanden minder goed voor zichzelf zorgen. Ten be hoeve van hen sticht Willem Vroesen in 1555 het Oudemannenhuis op de hoek van de Spieringstraat. Men kan zich hier voor het leven inko pen door zogenaamde preuves (inkoopsommen). Hetzelfde systeem wordt toegepast in het Sint Elisabeth Gasthuis of Oudevrouwenhuis, dat al in 1485 wordt genoemd. In 1577 verhuizen de bewoonsters van de Spieringstraat naar de Klei weg, op de locatie waar nu de HEMA is gevestigd. Een gevel steen aan de binnenzijde van het toegangspoortje naar de tuin van Museum Gouda her innert nog aan het bestaan ervan. Aan de Hoge Gouwe staat in de 17de eeuw het Pro veniershuis, dat eerst dient tot verpleging van melaatsen. Als die zich niet meer melden, wordt het ook hier mogelijk zich in te kopen.

Schatkamer | 2014 | | pagina 3