64 Het Huygens ING, een sterke partner Toen de projectleiding van ‘Gouda op Schrift’ in 2012 aanklopte bij het Huygens In stituut voor Nederlandse Geschiedenis, bleek dat wel geïnteresseerd te zijn in het Goudse initiatief. In 2013 kreeg het project dan ook toestemming om gebruik te maken van de online werkomgeving die door het Huygens ING is ontwikkeld. Onder de naam elaborate geeft deze werkomgeving de mogelijkheid om op een inzichtelijke manier de bronnen en hun transcripties, hertalingen en annotaties vast te leggen. Als één van de onderzoeksinstituten die deel uitmaken van de koepelorganisatie KNAW (Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen), omschrijft het Huygens ING zijn taak als volgt: ‘Terug naar de bron: de geschiedenis ontrafeld met nieuwe technologie. Dat is de missie van het Huygens ING, een onderzoeksinstituut op het gebied van geschiede nis en cultuur. Wij willen dat bereiken door middel van inspirerend onderzoek en het maken van innovatieve tools om oude, ontoegankelijke bronnen te ontsluiten, te begrijpen en te analyseren. Dit doen we op het gebied van de Geschiedenis, Letter kunde, Wetenschapsgeschiedenis, en Digital Humanities.’ Bij deze doelstellingen sluit een project als ‘Gouda op Schrift’ natuurlijk goed aan. De interesse van het Huygens Instituut hield niet op bij de toestemming om ons gebruik te laten maken van elaborate. Men ging verder dan die permissie toen men een onderzoekster aanraadde om voor haar promotieonderzoek ook eens een kijkje te gaan nemen bij ‘Gouda op Schrift'. Drs. Montserrat Prats López praat met vrijwilligers tijdens een plenaire bijeenkomst van 'Gouda op Schrift’. onderzoek valt ook de studie naar de rol die het programma elaborate daarin speelt. In dat kader is ze ook geïnteresseerd in het werk van ‘Gouda op Schrift’ en daarom is zij bij veel bijeenkomsten en workshops aanwezig. Zij heeft met de projectleiding en met een aantal vrijwilligers gesproken over hun ervaringen. De resultaten daar van worden verwerkt in haar onderzoek. De van oorsprong Spaanse drs Mont serrat Prats López is bezig met haar pro motie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, faculteit der Economische Weten schappen en Be drijfskunde. Zij on derzoekt de wijze waarop organisaties voor cultureel erf goed gebruikmaken van de kennis die bij het publiek aanwe zig is. Binnen haar ‘Gouda op Schrift’ onder de loep

Schatkamer | 2014 | | pagina 10