68 SVAL-aankoop voor SAMH De stichting kocht (goedkoop) voor het Streekarchief Midden-Holland (SAMH) via Catawiki bij Blaeu Shop te Ermelo drie kopergravures van het beleg van ‘Crimpen’ in 1576 uitgegeven door resp. F. Hogenberg, M. Aitsinger en P.C. Bor. Uit literatuur, maar alleen al uit het kerkplaatje, blijkt dat dit Krimpen aan de Lek moet zijn: daar was een middeleeuwse kerk, terwijl in Krimpen aan den IJssel de oudste kerk van 1865 is. De drie gravures zijn: Een van 27,5 x 21 cm met Duits onderschrift, daarin genummerd 104, en deze moet zijn uit: Frans Hogenberg, “Abbildungen zur Europaischen Geschichte insbesondere zur Geschichte der Niederlandischen Kriegen in den Jahren 1535- 1600” (Keulen, circa 1600). Sinds de bouw van het monu mentale complex van de Portu gese Synagoge te Amsterdam in 1675 is de bibliotheek onafge broken hierin gevestigd. In 1889 schonk de toenmalige bibliothe caris David Montezinos zijn per soonlijke verzameling handschrif ten, boeken en grafiek onder voorwaarde van openstelling voor het publiek gedurende ten minste twee dagen per week. Sindsdien luidt de naam: Biblio theek Ets Haim-Livraria Montezi nos. Op 1 juli 1998 werd de ge hele collectie definitief geplaatst op de lijst van beschermde verzamelingen krach tens de Wet tot behoud van cultuurbezit van OCW (Onderwijs, Cultuur en Weten schap). (Hier staat ook de bibliotheekcollectie geplaatst van de eerder door de SVAL bezochte Librije in Zutphen.) De collectie bevat circa 560 handschriften (1282 tot de 20ste eeuw) en ongeveer 30.000 gedrukte werken (1484 tot heden) in 20.000 ban den, waarvan circa 65 procent gedrukt in het Hebreeuws. Onder de gedrukte boe ken bevinden zich zes Hebreeuwse incunabelen, ruim 450 Hebreeuwse unica, circa 400 unieke en zeldzame Spaanse en Portugese drukken en 750 gelegenheidsdruk ken. Verder bezit Ets Haim circa 450 prenten en bladmuziek voor kinder- en man nenkoor. De collectie weerspiegelt het 17de-eeuwse humanistische ideaal: het do cumenteren van alle terreinen van menselijk kennen, weten en activiteiten. Alle joodse standaardwerken zijn in vele edities beschikbaar: bijbeluitgaven, exegeti sche, hermeneutische, homiletische, juridische, didactische werken, én een aantal christelijke uitgaven. Naast Hebreeuwse en Aramese boeken zijn er o.a. werken in het Latijn, Grieks, Nederlands, Spaans, Portugees, Frans, Duits, Engels, Jiddisj en Ladino. Zie ook www.etshaim.nlen zeker daarop de gedigitaliseerde handschriften collectie: www.etshaim.nl/manuscripten. (foto’s Janet Hoogendoorn en Rob van Gent)

Schatkamer | 2014 | | pagina 14